Kultūra

2019.01.23 20:25

V. Adamkaus prisiminimai apie J. Meką: jis buvo realistas su meniška gyslele

„Paprastas žmogus, realistas, jaučiantis gyvenimo pulsą, bet savyje turėjęs meniškąją gyslelę, kurią išnaudojo“, – taip anapilin iškeliavusį Joną Meką apibūdina prezidentas Valdas Adamkus. 

„Jis atliko didelį darbą, nes domėjosi įvairiais dalykais, ne tik fotografija ir filmavimu, kuriuo įamžino daug dalykų, – apie J. Meką, kurį pažinojo ne vienerius metus, kalbėjo prezidentas V. Adamkus. – Jis paliko labai daug medžiagos. Ir ji labai įvairi. Manau, kad kultūros gyvenimu besidomintys žmonės turės daug pasidarbuoti jo palikime, išskirti ir išryškinti jo nueitą gyvenimo kelią.“

V. Adamkus J. Meko netektį laiko dideliu nuostoliu kultūriniam Lietuvos gyvenimui. „Galvoju, kad jis atliko didelį darbą Lietuvos kultūrai ir paliko didelę žymę. Tai didelis nuostolis mūsų kultūriniame gyvenime“, – teigė V. Adamkus.

J. Meką V. Adamkus apibūdino kaip įdomų, kūrybingą, tačiau tuo pačiu ir labai ramų. „Jis kaip žmogus buvo įdomus. Savotiškai užsidaręs, kartais su savo mintimis skyrėsi iš bendros priimtos gyvenimo eigos. Gal bijočiau pasakyti, kad buvo savotiškas, bet turiu pasakyti, kad jį galima ir taip apibendrinti. Buvo labai pozityvus, ramus, o tuo pačiu ir kūrybingas. Toks jis man ir liks“, – kalbėjo V. Adamkus.

2007 metais pats V. Adamkus J. Mekui išimties tvarka suteikė Lietuvos Respublikos pilietybę. Prezidentas J. Mekui taip pat įteikė ir Gedimino ordiną, tačiau teigia, kad Lietuvoje J. Mekas nebuvo pakankamai įvertintas.

„Negavo to įvertinimo ir pripažinimo. Nėra plačiai visuomenėje žinomas, – kalbėjo V. Adamkus ir pridūrė, kad J. Mekas buvo puikiai žinomas tiems, kurie domisi kultūriniu gyvenimu. – Kultūriniame gyvenime jis tikrai žinomas. Tiems žmonėms, kurie domisi kultūriniu gyvenimu, menu, bet plataus įvertinimo ir pažinimo jam nepavyko įsiteisinti mūsų bendruomenėje.“

JAV filmų kūrėjas, menininkas J. Mekas mirė trečiadienį eidamas 96-uosius metus. J. Mekas gyveno ir dirbo Niujorke.

Apie jo mirtį BNS patvirtino jo bičiulis, buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas. 

„Šįryt, savo namuose Niujorke, Brukline mirė Jonas Mekas. Su juo buvo jo šeimos nariai“, – BNS sakė A. Zuokas.

„J. Meko dydžiui apibūdinti nėra mato vieneto. Labai gaila, kad toks žmogus išėjo į tolimesnę kelionę, bet jo mintys, darbai, įkvėpimas, entuziazmas, darbai, kūryba yra, bus ir išliks visiems laikams“, – apie menininką kalbėjo jis.

Jonas Mekas (g. 1922 m. gruodžio 24 d. Semeniškiuose, Biržų apskr.) buvo filmų kūrėjas, vadintas amerikietiškojo avangardo kino krikštatėviu.

J. Mekas baigė Biržų gimnaziją, 1944 m. traukėsi į Vakarus, bet pateko į karo belaisvių lagerį. Vėliau, 1946–1948 m. Mainco universitete studijavo filosofiją ir romanistiką. 1949 m. pabaigoje su broliu emigravo į JAV, Niujorką. Įsigijęs filmavimo kamerą pradėjo fiksuoti gyvenimo akimirkas, o 1956 m. pradėjo kurti filmus. Tapo viena pagrindinių Amerikos avangardinio filmo kūrimo asmenybių.

J. Mekas – ir Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos lauretas, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi. Kino kūrėjas bendravo ir dirbo su J. Mačiūnu, A. Warholu, J. Lennonu, Y. Ono, S. Dali.

2007 m. Vilniuje įkurtas Jono Meko vizualiųjų menų centras. Šiais metais menininkui taip pat išimties tvarka buo suteikta Lietuvos pilietybė.

2008 m. balandžio 1 d. už nuopelnus meno ir mokslo srityse Austrijos Menų komiteto sprendimu įteiktas aukščiausias Austrijos apdovanojimas – Pasižymėjimo ženklas. Jį įteikė Austrijos prezidentas Heinz Fisher. Gavęs šį apdovanojimą, J. Mekas taip pat tapo Austrijos Menų komiteto nariu.