Kultūra

2019.01.24 06:51

Prisiminimai apie J. Meką: gražiausias gyvenime sutiktas žmogus, palaikęs jaunus kūrėjus

Virginija Sližauskaitė, LRT.lt2019.01.24 06:51

Jonas Mekas buvo gražiausias žmogus visomis prasmėmis, kokį teko sutikti, portalui LRT.lt sako menininkas Denisas Kolomyckis. Pasak jo, J. Mekas visuomet skatindavo ir atrasdavo jaunus kūrėjus, tačiau sugebėdavo ne tik įkvėpti ir palaikyti, bet ir likti kritišku.

Joną Meką asmeniškai pažinojęs menininkas Denisas Kolomyckis sako, kad pažintis su garsiu režisieriumi prasidėjo prieš 7 metus, kai J. Mekas, būdamas Lietuvoje, apsilankė D. Kolomyckio pasirodyme.

„Jonas pasakė nieko panašaus nematęs Lietuvoje ir tuomet pakvietė mane atvykti į Niujorką. Aš tuomet buvau Fluxus rezidentas ir ilgai nelaukęs išvykau į JAV, dvejus metus keliaudavau pas Joną, padėdavau jam transkribuoti knygą, dirbau, tuo metu peržiūrėjau visus jo filmus, skaičiau knygas...“ – prisimena pašnekovas.

D. Kolomyckis sako, kad J. Mekas buvo gražiausias žmogus, kokį teko sutikti gtvenime: „Taip visuomet sakiau, ir nėra jokio kito panašaus žmogaus. Yra ta mintis, kad per 8 žmones gali pasiekti visus kitus, tai per jį, Joną, aš susipažinau su daugybe... Jis buvo unikalus.“

J. Mekas, anot D. Kolomyckio, visuomet bandė palaikyti jaunus menininkus, atrasti juos: „Yra žmonių grupė, kurie atvyko pas Joną per skirtingus laikus – ar tai Vytautas Landsbergis jaunesnysis, ar Eugenijus Varkalis, ar Dalius Naujokaitis, daygybė menininkų, kuriuos jis palaikydavo, kalbėdamas apie jų kūrybą ar dalyvaudamas jų parodose, jis buvo linkęs į jauną žmogų. Tai reiškia didžiulę širdį. Bet taip pat Jonas buvo labai kritiškas.“

J. Mekas buvo jaunas savo dvasia

Meno kritikas Vaidas Jauniškis LRT.lt sako susipažinęs su J. Meko kūryba ir yra įsitikinęs, kad pasaulis žino J. Meką kaip žmogų, nuolatos besirūpinusį avangardiniu kinu, telkusiu šio kino antologiją, kaupusiu ir saugojusiu archyvą.

V. Jauniškis tvirtina, kad itin svarbus ir J. Meko įsteigto „Film Culture“ žurnalo reiškinys.

„Tai, ką užfiksavo J. Mekas – didžiuliai archyvai medžiagos. Joje, skubria filmavimo maniera, trūkinėjančiuose montažuose – daugybė 6–7 dešimtmečių Niujorko vaizdų, nuo J. Lennono iki A. Warholo ar J. Mačiūno studijų iki „Velvet underground“ koncertų... Toje medžiagoje užfiksuota to meto nuotaika, menininkų bendravimas, pokštavimas kartu“, – teigia menotyrininkas.

V. Jauniškis LRT.lt sako asmeniškai nepažinojęs J. Meko, bet iš režisieriaus pasisakymų ir darbų supratęs, kad šis žmogus – itin jaunas savo dvasia, užmojais ir pokštais, taip pat – ramybe ir dzen filosofija: „Jis mus sveikino su vyno taure, o dabar manau ten ir jį patį pasveikins su vyno taure...“

Kviečiame prisiminti J. Meko kūrybą.

LRT laida „Vienas eilėraštis“. Skaito J. Mekas:

Laida „Ką man skaityti?“ su J. Meku:

Laida „Ką man skaityti?“ su J. Meku:

„Amerikos balso“ archyvai. J. Mekas: valdžios remiami menininkai sėdėtų kaip kalakutai (interviu)

„Be pykčio“. L. Donskio pokalbis su J. Meku: