Kultūra

2019.01.23 11:29

Sužinokite! Kas yra bromoilio fotografija?

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.01.23 11:29

Fotografija neskaičiuoja nė 200 metų, bet ši vaizduojamojo meno šaka labai pakito. Pirmieji procesai buvo techniškai sudėtingi ir labai brangūs, todėl nuolatos bandyta išrasti naujų fotografavimo būdų. Taip prieš 100 metų atsirado bromoilio technika.  

Fotografas Edvardas Tamošiūnas LRT PLIUS laidoje „Kultūros diena“ sako, kad bromoilio technikai nebūtinas didelis fotoaparatas: „Galima nufotografuoti vaizdą mažesniu fotoaparatu, nueiti į laboratoriją ir iš mažos nuotraukos pasidaryti kur kas didesnę, pavyzdžiui, 30x40 cm dydžio.“

Tokiai nuotraukai padaryti reikia laiko, chemijos žinių ir laboratorijos, juk bromoilio fotografija spausdinama tradiciniu – šlapiuoju būdu.

Anot E. Tamošiūno, iš pradžių gauni įprastą juodai baltą nuotrauką, vėliau ją apdoroji specialia technika, kuri išblukina vaizdą. „To vaizdo beveik nelieka, tačiau atsiranda reljefas, kurį dažai specialiu teptuku litografiniais dažais. Ten, kur reljefe yra duobelė, pasilieka dažas, kur ne – lieka šviesi spalva“, – bromoilio fotografijos atsidarimą nupasakoja pašnekovas.

Plačiau – laidos įraše. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt