Kultūra

2019.01.17 23:43

„Titanike“ – reta galimybė vienoje vietoje pamatyti S. Vaitiekūno darbų visumą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.17 23:43

Vilniuje, parodų centre „Titanikas“, atidaryta Sauliaus Vaitiekūno retrospektyvinė paroda „XXI a. muziejus“.

S. Vaitiekūno retrospektyvinė paroda prasideda lauke, prie įėjimo į parodų centrą „Titanikas“, kur eksponuojamas jo darbas, kuriam sukurti menininkas panaudojo karinio naikintuvo priekinę dalį. Sukūrė jį 2003 m., pasakoja prisimenantis prieškalėdinį laiką, kai tuometis Lietuvos prezidentas Rolandas Paksas sveikino žmones su Kalėdomis ir linkėjo ramybės, todėl ir darbą pavadino „Pax vobiscum populi Lithuania“.

„Pavadinimas – žaismė, kadangi prezidentas linkėjo visko gražaus, man sukrito pax su ramybe ir nuoroda į autorių, linkintį taikos ir tvarkos, ir teisingumo ir profesija, piloto vaidmuo istorijoj, pilotas ir Paksas, ir ramybė, man pasirodė“, – kalbėjo S. Vaitiekūnas.

S. Vaitiekūno paroda apima visas „Titaniko“ erdves, nuo instaliacijų ir objektų tik įėjus, pirmąjį ir antrąjį aukštus. Parodoje galima išvysti chrestomatines S. Vaitiekūno instaliacijas „Rožinis“, „Raudų siena“ ar „Bon Voyage“, objektus – „Švytuoklė“, „Šventųjų rinkimų dienos sapnas“.

Pasak parodos kuratoriaus menotyrininko Vido Poškaus, tai yra didžiausia S. Vaitiekūno surengta paroda Lietuvoje. Atskirose parodose jo darbai eksponuoti, tačiau vienoje vietoje pamatyti darbų visumą – nuo pirmųjų iki paskutiniųjų – reta galimybė.

„Menininkas – keistas padaras, kaip antena, kaip žaibolaidis, detonatorius veikia. Man buvo sunkūs 2008 metai, galvojau, kad čia mano vidinės problemos, bet pasirodo, kad ne, ji atsirado vasarį, o po pusmečio trinktelėjo pasaulinė krizė. Gal čia viskas per mane? Su menininkais reikia būti atsargiais, gali kažką išprovokuoti“, – kalbėjo S. Vaitiekūnas.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže.