Naujienų srautas

Kultūra2019.01.17 13:30

Prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“ kviečia pasitikti naują pradžią

LRT.lt 2019.01.17 13:30

Prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“ šiemet – atnaujintas ir dar labiau priartintas prie žiūrovų. Šiemet festivalis atkeliauja net į dvylika Lietuvos miestų. Kine „naujos pradžios“ – dažnai sutinkamas motyvas. Kartais herojai patys nusprendžia keisti gyvenimą, kartais permainas atneša naujos pažintys, o kartais viską paprasčiausiai sudėlioja likimas, rašoma pranešime spaudai.  

Pagrindiniai filmų veikėjai neretai atsiduria situacijose, reikalaujančiose keistis, susiimti ar atrasti naujų jėgų. O gal suvokti save, grįžtant prie ištakų, kaip tai daro filmo „Gy“ herojus, atsitiesti po nelaimingo įvykio kaip filmo „Besmegenis“ veikėjai, išsivaduoti nuo priklausomybės kaip „Maldoje“, patirti kardinalius pokyčius lyg filme „Važiuojam, jaunuoliai!“ arba kaip Antuanui iš „Pirmakursių“ nertis iš kailio, bandant išlaikyti egzaminą. Visa tai – savotiškos naujos pradžios, iš kurių kine gimsta siužetas, socialinis kontekstas bei charizmatiški, gyvenimą praturtinantys personažai.

Šiemet žiūrovai bus kviečiami išvysti dviejų prancūzų kino žvaigždžių retrospektyvas. Pirmoji – režisieriaus Henri-Georges`o Clouzot, dirbusio su tokiais aktoriais, kaip Yves`as Montand`as, Charles`as Vanelis ir Simone Signoret. Kūrėjas filmuose vaizduoja sudėtingą laiką ir personažus tuo pačiu meistriškai išlaikydamas įtampą bei įterpdamas netikėtų siužeto vingių. H.-G. Clouzot yra sukūręs tokius nepamirštamus filmus kaip „Atlygis už baimę“ ar „Apsėstieji“. Režisieriaus polinkį eksperimentuoti bei naujų rakursų paieškas puikiai vaizduoja dokumentinis filmas, nagrinėjantis jo taip ir nepabaigtą kūrinį „Pragaras“.

Pastarajame taip pat bus galima išvysti aktorę Romy Schneider, kuriai skirta antroji „,Žiemos ekranų“ retrospektyva. Bendradarbiaujant su Goethe`s institutu Lietuvoje, šioje retrospektyvoje bus pristatyti keturi R. Schneider filmai. Aktorė gimė ir pirmuosius karjeros žingsnius žengė Vokietijoje. Vėliau karjerą tęsė Prancūzijoje, kurioje tapo kino ikona. R. Schneider dirbo su garsiausiais praėjusio amžiaus 7–9 dešimtmečių režisieriais, tarp jų ir Claude`u Sautet, nuo kurio filmų R. Schneider vardas jau nebeatsiejamas.

Jaunųjų žiūrovų laukia specialūs kino seansai ir renginiai.

Šįmet tryliktąjį kartą pristatomą prancūzų kino festivalį „Žiemos ekranai“ organizuoja Prancūzų institutas Lietuvoje. „Žiemos ekranai“ yra kasmet visoje Lietuvoje vykstantis renginys, prisidedantis prie Prancūzijos kultūros sklaidos šalyje politikos.

Prancūzijos institutas Lietuvoje –kas tai?

Įsikūręs Didžiojoje gatvėje, pačioje senamiesčio širdyje, Prancūzų institute Lietuvoje suteikia galimybę mokytis prancūzų kalbos bei puoselėti prancūzų kultūrą Lietuvoje. Įvairios iniciatyvos, organizuojamos ne tik institute, bet ir visoje šalyje, ragina draugėn burtis lietuvių ir prancūzų bendruomenės narius.

Mediateka, veikianti Prancūzų institute Lietuvoje siūlo lankytojams skaityti literatūrą prancūziškai. Čia taip pat organizuojamos dirbtuvės, kuriose aptariami pasakų tekstai, vyksta spektakliai ir kiti užsiėmimai, skiriami mažiesiems. Ištisus metus čia rengiami įvairių lygių prancūzų kalbos kursai, skirti visų amžių grupėms. Juose galima patobulinti savo kalbos žinias asmeniniais ar profesiniais tikslais, išlaikyti oficialius prancūzų kalbos egzaminus.

Prancūzų institute Lietuvoje vyksta ir įvairios parodos, o kiekvieną antradienio vakarą organizuojamas kino klubas, kuriame galima pamatyti tematinius prancūzų filmų ciklus ir iš arčiau susipažinti su septintąja meno šaka – kinu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi