Kultūra

2019.01.16 22:27

P. Makausko „Trojietėse“ antikinius tekstus papildo šiuolaikinių rašytojų kūrinių fragmentai

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.16 22:27

Nacionalinis Kauno dramos teatras pristato premjerą – Euripido tragedijų ir šiuolaikinių autorių: Margaret Atwood, Svetlanos Aleksijevič, Nadios Murad kūrinių motyvais Povilo Makausko režisuotą spektaklį „Trojietės“.  Spektaklis – jauno režisieriaus debiutas ir pirmasis antikinės pjesės pastatymas Kauno dramos teatro scenoje.

Nuo Trojos karo priežasčių ir padarinių iki šių laikų Europoje kylančių nacionalizmo, radikalizmo pavojų – tokį Euripido tragedijų ir šiuolaikinių literatūros tekstų motyvais sukurtą spektaklį pristato jaunosios kartos režisierius P. Makauskas.

„Kai renkiesi antikinį tekstą, reikia sąmoningai suprasti, kad šiandieninė civilizacija iš esmės stovi ant antikos laikų išklotų pamatų ir iš esmės niekas nesikeičia“, – sakė P. Makauskas.

Karo tema spektaklyje analizuojama išsamiai: karo absurdas, moters pasiaukojimas, smurtas prieš moteris, nacionalizmo padariniai, žiaurumas, netektys, karo traumos.

„Gal karas nėra gera idėja, ginti šalį gali visokiais ginklais, tai yra labai svarbu, tuo labiau, kad visi šaukimai į kariuomenes dabar vyksta, yra žmonių, kurie gal nenori to daryti, bet yra priversti. Man atrodo svarbu žiūrėti į kitą karo pusę“, – kalbėjo aktorė Eglė Grigaliūnaitė.

Antikos tekstus „Ifigenija Aulidėje“ ir „Trojietės“ kūrėjai papildo šių laikų rašytojų – kanadietės Margaret Etwood „Penelopiada“, Svetlanos Aleksejevič „Karo veidas nemoteriškas“ ir Nadios Murad romano „Paskutinė mergina. Mano nelaisvės ir kovos su „Islamo valstybe“ istorija“ – fragmentais. 

„Į Antiką bandėm žvelgt per šiuolaikinio pasaulio prizmę, todėl tos Antikos stengiamės išvengt spektaklyje. Liko tiek, kiek tekste yra mitų arba tų laikų kažkokių įvykių, dievų ir panašiai, bet stengiamės, kad jie veiktų kaip šiandieninis Dievas, šiandieninis simbolis, šiandienos potekstė“, – sakė aktorius Saulius Čiučelis.

„Trojiečių“ premjera nacionaliniame Kauno dramos teatre bus surengta šį savaitgalį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.