Naujienų srautas

Kultūra2019.01.14 10:01

Nacionalinė UNESCO komisija laukia paraiškų registrui „Pasaulio atmintis“

BNS 2019.01.14 10:01

Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija laukia pasiūlymų, kokius dokumentus reikėtų įrašyti į nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“.

Paraiškos priimamos iki kovo 1-osios. Gali būti siūlomi Lietuvos archyvuose, bibliotekose, muziejuose ir privačiose kolekcijose esantys pasaulinės, regioninės, nacionalinės reikšmės dokumentinio paveldo pavyzdžiai, pranešė komisija.

Šiuo metu nacionaliniame registre įrašyti 68 dokumentai: 35 iš jų pripažinti regioninės (europinės) ir 33 – nacionalinės reikšmės dokumentais. Pirmuoju dokumentu, įrašytu į registrą, tapo Martyno Mažvydo „Katekizmas“. 

UNESCO programa „Pasaulio atmintis“ pradėta vykdyti 1992 metais. Jos tikslas – plačiai paskleisti žinią apie ypatingas valstybiniuose ir privačiuose archyvuose, muziejuose, bibliotekose saugomas dokumentų kolekcijas ir neleisti dokumentiniam paveldui nugrimzti užmarštin.

Šios programos atsiradimą inicijavo Lietuva. 

2009 metais į tarptautinį registrą „Pasaulio atmintis“ įrašytos trys su Lietuva susijusios dokumentų kolekcijos: Baltijos kelias, Radvilų archyvai ir Nesvyžiaus bibliotekos kolekcija ir Meksikos aškenazių bendruomenės tyrimų ir dokumentacijos centro kolekcija.

2017 m. į registrą įrašytas Liublino unijos akto dokumentas.

Kiekviena šalis gali turėti ir nacionalinį registrą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi