Kultūra

2019.01.12 23:42

Prasideda kompozitoriaus E. Balsio jubiliejus renginiai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.12 23:42

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras iškilmingu koncertu pradeda minėti iš pajūrio kilusio kompozitoriaus Eduardo Balsio 100-mečio jubiliejų. Šiai sukakčiai numatoma keletas premjerų – antrą kartą sceną išvys vienintelė E. Balsio opera „Kelionė į Tilžę“.

Sausio 15 d. Eduardo Balsio jubiliejinių metų pradžiai skirtame koncerte skambės kompozitoriaus sukurtas Pirmasis koncertas smuikui ir orkestrui. Šis kūrinys seniai nėra skambėjęs scenoje. Nutarus jį atlikti, natų paieška priminė sėkmingai pasibaigusį detektyvą.

„Natos išties buvo, bet jos buvo orkestrui, visoms orkestro partijoms ir kelios dalys fortepijono perdirbimo, bet nebuvo smuiko partijos“, – pasakojo smuikininkė Lina Marija Songailė.

Vasarą Klaipėdos muzikinis teatras žiūrovus ketina kviesti į šokio spektaklio premjerą, pagal vienintelį E. Balsio baletą „Eglė žalčių karalienė“. O kompozitoriaus jubiliejui skirtų renginių ciklą užbaigs vienintelės jo operos „Kelionė į Tilžę“ premjera lapkritį. Iki šiol ši opera pastatyta buvo tik vieną kartą, prieš 40 metų.

Kompozitoriaus dukra prof. Dalia Balsytė sako, kad tai būsianti didžiausia dovana

„Didžiausią euforiją visa šeima patyrė, kada mes sužinojome, kad vis dėlto bus pastatyta opera. Nes jau neturėjom tokios vilties. Buvo planai prieš 10 metų ją pastatyti – neįvyko. Buvo planai šiemet ją pastatyti Vilniuje – taip pat įvairūs trukdžiai. Kada dabar sužinojau, kad bus pastatyta Klaipėdoje, tai aš manau, kad tėveliui tai yra pati didžiausia dovana, jo šimtmečio proga“, – kalbėjo D. Balsytė.

E. Balsys, pasak muzikologų, – vienas talentingiausių pokario kartos kompozitorių. Jo kūrybos spektras itin platus – nuo simfoninės muzikos iki populiarių estradinių dainų, ar muzikos kino filmams. E. Balsys vadinamas vienu iš kertinių akmenų, ant kurių laikosi visa Lietuvos muzikinė kultūra.

Renginiai kompozitoriaus 100-mečiui paminėti vyks ne tik Klaipėdoje. Rudenį Vilniuje planuojama surengti pirmąjį tarptautinį E. Balsio jaunųjų kompozitorių konkursą ir pristatyti atnaujintą E. Balsio skverą šalia senojo Žvėryno tilto.

Plačiau apie tai – Astos Kažukauskienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt