Kultūra

2019.01.10 21:16

Konkursu ragina nepamiršti: iliustracijos ir muzika nėra kaip oras – už jį reikia mokėti

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.01.10 21:16

Autorių teisės turi būti savaime suprantamas dalykas, įsitikinusios menininkės Rusnė ir Ula Šimulynaitės. Nutarusios šia tema šviesti visuomenę, sesės suorganizavo konkursą „Nei kartu, nei saldu“, kviesdamos menininkus kurti plakatus šia svarbia, Lietuvoje ypač opia, tema.

Lietuva užima antrą vietą pasaulyje pagal kūrinių vagysčių internete mastą. Intelektinės nuosavybės vagys Lietuvoje pridaro milijardus eurų žalos. Įmonės „Kūrybinės idėjos“ projektų vadovės U. ir R. Šimulynaitės mano, kad visuomenei vis dar trūksta informacijos, kas yra autorių teisės.

„Galbūt ne visi žmonės žino, kas yra tos autorinės teisės, čia skamba kaip kažkoks toks mistinis dalykas, bet iš tiesų jis yra labai žmogiškas. Tiek šriftų kūrėjai, tiek iliustruotojai, tiek fotografai, rašytojai, muzikai – jie visi kuria menus, kuria produktus, kuriuos nori parduoti, bet jie visai nenori, kad jie būtų pavogti ir tiesiog nemokamai naudojami“, – sako Ula.

„Nei kartu, nei saldu“, o kaip reikiant, taip, kaip turi būti. Taip apie autorių teises mano kūrėjos Ula ir Rusnė. Pasak menininkių, autorių teisės turėtų būti visiems savaime suprantamas dalykas, todėl sesės sugalvojo projektą jauniesiems kūrėjams.

Anot Ulos, kartais iš jaunų kūrėjų tikimasi, kad jie darbą padarys pigiau, tada tai lemia, jog neretai panaudojamos nelegalios nemokamos priemonės.

„Yra nelegaliai „nulaužtos“ programos, kažkoks šriftukas parsiųstas ir taip toliau – tai, manau, ypatingai yra aktualu būtent jauniems kūrėjams, nes jau vyresnių žmonių niekas taip „nebešaudo“, o labiau to vagimo tikisi iš jauno dizainerio, jauno menininko“, – sako menininkė.

Konkursas, pasak organizatorių, skirtas dviem auditorijoms – menininkams bei kūrinių užsakovams. Visi turėtų žinoti, kad šriftai, iliustracijos, muzika nėra kaip oras – už jį reikia mokėti.

Daugiau apie tai – Gabrielės Kloniūnaitės reportaže (nuo 29:26 iki 32:40).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt