Kultūra

2019.01.08 22:53

„Spec. Žvėryno“ kasdienybė – ne tik šuoliai parašiutu ant važiuojančių automobilių

LRT.lt 2019.01.08 22:53

Pirmasis neoficialus Lietuvos specialiųjų operacijų būrys iki šiol tebėra paslaptingas, o tie, apie kurį jie žinojo, vadino jį „Franco žvėrynu“ arba „Spec. žvėrynu“, sako į premjerą pakvietę filmo „Spec. Žvėrynas“ kūrėjai. Į šį būrį patekusių jaunuolių kasdienybė buvo ir šuoliai parašiutu ant važiuojančių automobilių, lūžiais pažymėtos muštynės miškuose ir tiesioginė akistata su sovietų kariais.

Papasakoti istoriją apie nežinomus 1990-ųjų bebaimius kovotojus ryžosi režisierius Andrius Lekavičius. Pasinaudodamas reta archyvine medžiaga, papildydamas filmą to laikotarpio kompiuterinių žaidimų animacija, jis sugrąžina žiūrovus į tą laikotarpį, kai visus vienijo laisvės troškimas.

„Spec. Žvėrynas“ – pasakojimas apie 15 nutrūktgalvių jaunuolių, patekusių į pirmąjį neoficialų specialųjį būrį. Šuoliai parašiutu ant važiuojančių automobilių, lūžiais pažymėtos muštynės miškuose, judesių pamokos iš kovinių filmų su Bruce’o Lee ir Rambo, tiesioginė akistata su sovietų kariais – tokia buvo būrį sudariusių aštuoniolikmečių realybė. Jie buvo ruošiami svarbiausioms Lietuvos nepriklausomybės kovų operacijoms.

„1991-ųjų Sausio įvykių metu buvau dabartinių Seimo rūmų viduje, buvau pasirengęs kariauti ir, jei reikėtų, žūti. Bet likimas lėmė dar pagyventi, patirti daug karinių bei gyvenimiškų nuotykių per mano 28 metų tarnybą“, – sako pulkininkas Aleksiejus Gaiževskis, vienas pirmojo slapto Lietuvos būrio „Spec. Žvėrynas“ narių.

Jis prisimena, kad 1991-aisiais buvo vos 17-metis. „Apgavau. Sakiau, kad man devyniolika, todėl neišmetė. Taip ir likau ginti dabartinių Seimo rūmų“, – prisimena Voro pravardę gavęs A. Gaiževskis.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Į filmo premjerą A. Gaiževskis atvyko iš JAV, kur atstovauja Lietuvos kariuomenei NATO transformacinėje vadavietėje. Per savo karjerą jis patyrė klinikinę mirtį, buvo sulaužytomis kojomis, sutrupintu dubeniu, tačiau sugebėjo tapti juodojo diržo meistru, parašiutizmo meistru.

Šiuo metu A. Gaiževskis tarnauja Nacionaliniu atstovu prie NATO, transformacinėje vadavietėje Norfolke, JAV.

Jo žodžiais, vadavietė yra lyg didžiulis karinis mokslinis tyrimo ir analitinis institutas, kuriame deleguoti atstovai iš visų NATO ir septynių bendradarbiaujančių su Aljansu valstybių. Minėtame NATO štabe planuojamos ir rengiamos operacijos daugia nei 20 metų į priekį. Įvertinamos visos grėsmės – nuo globalinio atšilimo iki šalių nestabilumo faktorių, demografijų, emigracijos grėsmių.

Filmo pristatymo akimirkos – nuotraukų galerijoje.