Kultūra

2018.12.27 10:41

T. Venclova: jei išspausdintų mano dienoraščius, jų būtų 10 tomų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.12.27 10:41

Rašant autobiografinę knygą labai patogu pasinaudoti dienoraščiais, kurie rašomi jau apie 50 metų. Taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako poetas Tomas Venclova, kurio knyga „Nelyginant šiaurė magnetą: pašnekesiai su Ellen Hinsey“ dalyvauja Metų knygos rinkimuose.  

Sugalvoti pavadinimą knygai visuomet sunku, šį kartą pasirinkta jį paimti iš eilių, LRT TELEVIZIJAI sako poetas Tomas Venclova, kalbėdamas apie knygą „Nelyginant šiaurė magnetą: pašnekesiai su Ellen Hinsey“.

Paklaustas apie įdomų knygos žanrą – interviu upę – T. Venclova sako, kad tokį žanrą sugalvojo prancūzai. „Šį žanrą naudoja lenkai, bet kitos tautos nelabai. Interviu upė – labai platus interviu, apimantis visą žmogaus gyvenimą. Tokių knygų tikrai yra ir, orientuodamiesi į jas, mes su Ellen Hinsey parašėme ir šią. Ellen manęs klausinėjo, pradedant mano gimimu ir pereinant iki šių dienų“, – pasakoja poetas.

Kaip teigia T. Venclova, jis nuosekliai rašo dienoraštį jau apie 50 metų: „Stengiuosi rašyti kasdien, aišku, yra spragų, bet jei kas išspausdintų mano dienoraščius, jų būtų kokie 10 tomų. Dienoraščiai faktografiniai – šiandien buvau ten ir ten, dariau tą ir tą. Kartais pasitaiko paskalų, pokalbių nuotrupų. Rašant tokią knygą kaip „Nelyginant šiaurė magnetą: pašnekesiai su Ellen Hinsey“, labai patogu pasinaudoti dienoraščiais.“

T. Venclova pasakoja besistengiantis dienoraščiuose fiksuoti viską taip, kaip įvyko. „Kartais praleidžiu asmeninius dalykus, nenurodau tikrų vardų, tik raides. Raidės nebūtinai atitinka veikėjus. Tai asmeniniai dalykai, kurie neturi būti žinomi skaitytojams“, – sako poetas.

Paklaustas, ar autobiografinė knyga skirta platesniam skaitytojų ratui nei poezijos knygos, T. Venclova atsako, kad taip: „Kitaip nei poezijoje, šioje knygoje daug dalykų išlukštenami, paaiškinami, žmogus gauna daug informacijos. Stengiausi nenueiti į lankas, o kalbėti aiškiai ir trumpai. Nors knyga stora, bet juk ir gyvenimas ilgas, be to, buvo sudėtingas laikas, su daugybe pasikeitimų.“

Plačiau – laidos įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt