Kultūra

2018.12.20 10:53

S. Parulskis: nereikia knygose ieškoti atsakymų, tai ne instrukcija

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.12.20 10:53

Knyga negali būti laikoma atsakymų rinkiniu ar instrukcija, paaiškinančia, kas yra gyvenimas, kaip gyveni su savo partneriu ir pan., LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako rašytojas Sigitas Parulskis, kurio knyga „Amžinybė manęs nejaudina“ dalyvauja Metų knygos rinkimuose. Pasak kūrėjo, knygų skaitymas yra procesas, turintis šiek tiek pajudinti smegenis.  

Skaitytojas, paėmęs į rankas knygą, neturėtų būti išsikėlęs tikslo rasti atsakymus į tam tikrus klausimus, LRT TELEVIZIJAI sako Sigitas Parulskis. „Knyga yra kelionė, procesas, taip suprantu literatūrą, skaitymą ir net rašymą. Mano knyga Metų knygos rinkimuose priskirta publicistikai ir dokumentikai, bet tai labiau eseistika. Pirmąjį knygos „Amžinybė manęs nejaudina“ tekstą vadinčiau mažuoju eseistiniu romanu, sugalvojau tokį žanrą“, – teigia rašytojas.

Anot S. Parulskio, knyga negali būti laikoma atsakymų rinkiniu ar instrukcija, paaiškinančia, kas yra gyvenimas, kaip gyveni su savo partneriu ir pan.: „Nereikia ieškoti knygose tokių atsakymų. Aš sukuriu knygą kaip galimybę žmogui mąstyti, analizuoti, galvoti... Tai procesas, turintis šiek tiek pajudinti smegenis.“

S. Parulskis tvirtina, kad jei tekstai skelbiami laikraštyje ar interneto portale, juos skubama priskirti publicistikai. „Tačiau mano tekstai yra mažos esė. Tikrai nelaikau publicistikos žemesniu žanru, bet pagaliau, jei prisimintume garsų rašytoją A. Čechovą, tai jis didžiąją dalį savo apsakymų yra paskelbęs būtent carinės Rusijos laikraščiuose. Geras tekstas, jei jis gerai parašytas, gali būti skelbiamas bet kur – interneto portale, laikraštyje, „Facebooke“... Mūsų inertiškas ir tingus mąstymas linkęs viską priskirti – jei tekstas tam tikroje vietoje, tai jis toks ir toks. Viskas priklauso nuo to, kas ir kaip parašyta, ir to, kas ir kaip skaito“, – sako rašytojas.

Plačiau – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt