Kultūra

2018.12.14 12:11

R. Petrauskas pristatė trečiąją istorinę knygą: aprašė didžiausią karinę operaciją pasaulyje

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.12.14 12:11

Trečioji Roberto Petrausko istorinė knyga „Barbarosa. Antrasis pasaulinis karas Europoje“ vadinama išsamiausia lietuviškai parašyta knyga apie 1941 m. įvykius Rytų fronte. Kaip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjęs kalbėjo pats autorius, Barbarosa buvo didžiausia, tiesiog milžiniška karinė operacija pasaulio istorijoje, kurios mastus įsivaizduoti sunku.  

R. Petrauskas LRT TELEVIZIJAI prisipažįsta ilgą laiką skaitęs angliškas istorines knygas ir pamanęs – kodėl reikia skaityti angliškai, kai galima lietuviškai. „Tačiau gerai ir gražiai lietuviškai parašytų knygų vis nerasdavau. Taip sumaniau pats kažką parašyti, nunešiau savo pirmosios knygos rašliavas į leidyklą, kad peržiūrėtų. Ten man pasakė – leidžiam. Taigi eksperimentas, kurį padarėme 2010 m., išleisdami knygą „Trečiojo Reicho triumfas“, pasiteisino“, – tvirtina autorius.

Anot R. Petrausko, vėliau buvo išleista antroji istorinė knyga, o dabar žmonės, pamatę, kad atsirado „Barbarosa. Antrasis pasaulinis karas Europoje“, ieško ir ankstesnių istorijų: „Reiškia, atsirado šių knygų gerbėjų, kurie tai palaiko. Tai didelė motyvacija. Mano tikslas yra papasakoti istoriją, kuri pagauna, kurią skaitai ne tik norėdamas užpildyti istorines spragas, bet ir patirti įdomią, įtraukiančią istoriją. Tai kaip detektyvas, nepaisant to, kad žinai, kaip visa ta istorija baigsis.“

Kalbėdamas apie trečiojoje knygoje papasakotą karinę operaciją „Barbarosa“, autorius sako, kad iki šiol sunku suvokti šio įvykio mastus. „Ten buvo 136 vokiečių divizijoje, 300 sovietų divizijų. Nuo „Barbarosos“ pradžios 1941 m. birželio 22 d. iki jos pabaigos, kuri laikoma tų metų gruodžio 5 d., net penki milijonai vyrų tapo dingusiais be žinios, didelė dalis žuvo. Visuomet kalbama apie tuos, kurie kariavo, bet dar reikia suvokti, kad buvo tų vyrų šeimos... Tai didelis karas, kurio istoriją papasakoti sunku. Taip ir nepriėjau „Barbarosos“ pabaigos“, – LRT TELEVIZIJAI tvirtina R. Petrauskas.

Knygos autorius priduria, kad istorija nėra tik faktų rinkinys ir to negalima supaprastinti, kaip kartais daro istorikai: „Istorija yra procesas ir reikia sujungti daugybę dalykų – kultūrinius, mentalinius, karinius, technologinius, socialinius aspektus. Tik tai sujungus į vieną vaizdą, papasakoji visą tą procesą.“

Parengė Virginija Sližauskaitė.

Plačiau – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt