Kultūra

2018.12.08 13:51

Klaipėdoje – pjesės „Helverio naktis“ premjera: tema aktuali ir po 80 metų

Šeštadienio vakarą Klaipėdos jaunimo teatras kviečia į trečiąją šio sezono premjerą. Pagal šiuolaikinio lenkų dramaturgo Jaroslawo Swierszco pjesę Valentinas Masalskis pastatė „Helverio naktį“.

Kurti spektaklį pagal lenkų dramaturgo J. Swierszco, kuriančio meniniu Ingmaro Villkvisto slapyvardžiu, pjesę „Helverio naktis“, režisieriui V. Masalskiui pasiūlė aktoriai, įkūnijantys Klaros ir Helverio personažus. Pjesėje pasakojama apie motiną, atsižadėjusią neįgalaus vaiko, kuri nepakeldama kaltės jausmo imasi globoti protiškai neįgalų jaunuolį.

„Kaip žmogus ji pasiėmė tą sunkų kryželį, kurį turi nešti per visą savo gyvenimą. Ir ji bando visą tą meilę, grožį, kurios nesuteikė savo vaikui, suteikti Helveriui. Ir kai atsiranda tas trečias personažas – minia ir gatvė, visas gatvės gyvenimas, ji stengiasi, kad tai Helverio neatimtų“, – apie spektaklį pasakojo aktorė Laima Akstinaitė.

Pjesėje Helverio ir Klaros drama vyksta antrojo pasaulinio karo išvakarėse, dramoje gvildenama tema, pasak spektaklio režisieriaus, aktuali šiandieninei visuomenei.

„Pjesėje pateikiama visuomenė kaip personažas. Ir visuomenės agresija nukreipta į individą, į kitokį individą. Gali būti individas su kita nuomone, gali būt individas su negalia, gali būti individas su kitais poreikiais, norais, bet visuomenės noras užmušti tą individą, arba kitaip mąstantį, arba kitaip gyvenantį, arba kitaip jaučiantį. Turbūt tai ir yra visa pjesės esmė“, – teigia režisierius V. Masalskis.

Daugiau – Marijos Gabrienės reportaže.