Naujienų srautas

Kultūra2019.01.23 21:54

Mirė režisierius J. Mekas

LRT.lt, BNS 2019.01.23 21:54

Trečiadienį mirė lietuvių kilmės JAV filmų kūrėjas, menininkas Jonas Mekas. Menininkas mirė eidamas 97-uosius metus. J. Mekas gyveno ir dirbo Niujorke.

Tai pranešė oficialus J. Meko puslapis socialiniame tinkle „Facebook“. Kaip teigiama, režisierius mirė savo namuose, apsuptas šeimos.

Apie jo mirtį BNS patvirtino jo bičiulis, buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas. 

„Šįryt, savo namuose Niujorke, Brukline mirė Jonas Mekas. Su juo buvo jo šeimos nariai“, – BNS sakė A. Zuokas.

„J. Meko dydžiui apibūdinti nėra mato vieneto. Labai gaila, kad toks žmogus išėjo į tolimesnę kelionę, bet jo mintys, darbai, įkvėpimas, entuziazmas, darbai, kūryba yra, bus ir išliks visiems laikams“, – apie menininką kalbėjo jis.

Užuojautą reiškia valstybės vadovai

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė užuojautą dėl menininko Jono Meko mirties.

Pasak šalies vadovės, netekome išskirtinio talento menininko.

„Laisvos dvasios asmenybė J. Mekas net ir toli būdamas nuo gimtinės visada buvo artimas Lietuvai ir nuolat kūrė ypatingą, savitą avangardinio meno pasaulį, kuriame atsispindėjo nepaprasta gyvenimiška ir kultūrinė patirtis bei didelis jautrumas ir atvirumas“, – sakoma prezidentės užuojautoje.

D. Grybauskaitė pabrėžė, kad menininko kūryba tapo įkvėpimo šaltiniu daugeliui įvairių kartų kūrėjų. Tai buvo nuolat girdimas ir pasaulyje atpažįstamas lietuviškas balsas, kuris visiems laikams išliks meno istorijoje.

Dėl šios skaudžios netekties valstybės vadovė nuoširdžiai užjautė J. Meko artimuosius, draugus, mokinius visą Lietuvos kultūros bendruomenę. 

Premjeras Saulius Skvernelis reiškia nuoširdžią užuojautą dėl menininko mirties ir sako, kad J. Mekas sugebėdavo „paprastuose dalykuose įžvelgti daugiau nei kiti, išvysti juose kažką išskirtinai gražaus ir ypatingo“.

„Tuo jis dalindavosi su mumis visais. Visą gyvenimą jis mus stebino, skatino žavėtis, atrasti ir pažinti kitaip. Viso to mums labai trūks, kaip ir paties nuostabaus kūrėjo bei menininko, palikusio tik gražiausius prisiminimus“, – rašoma premjero užuojautoje.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis Seimo ir savo vardu reišia gilią užuojautą dėl menininko Jono Meko netekties. Pasak parlamento vadovo, pasaulis neteko unikalios asmenybės, dovanojusios savitus ir ypatingai aukštos meninės vertės kūrinius.

„Jonas Mekas kine priversdavo kiekvieną pamatyti pasaulį kitaip. Jo žvilgsnis ne be reikalo tapo laisvės simboliu tiek iš sovietų jungo laisvėjančiai Lietuvai, tiek kiekvienam susiduriančiam su primetamomis ribomis. Tikiu, kad Jono Meko atminimas palaimins lietuvius visame pasaulyje ir nuoširdžiai užjaučiu jo artimuosius bei talento gerbėjus,“ – sako Seimo pirmininkas.

BNS nuotr.

Jonas Mekas (g. 1922 m. gruodžio 24 d. Semeniškiuose, Biržų apskr.) buvo filmų kūrėjas, vadintas amerikietiškojo avangardo kino krikštatėviu.

J. Mekas baigė Biržų gimnaziją, 1944 m. traukėsi į Vakarus, bet pateko į karo belaisvių lagerį. Vėliau, 1946–1948 m. Mainco universitete studijavo filosofiją ir romanistiką. 1949 m. pabaigoje su broliu emigravo į JAV, Niujorką. Įsigijęs filmavimo kamerą pradėjo fiksuoti gyvenimo akimirkas, o 1956 m. pradėjo kurti filmus. Tapo viena pagrindinių Amerikos avangardinio filmo kūrimo asmenybių.

J. Mekas – ir Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos lauretas, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi. Kino kūrėjas bendravo ir dirbo su J. Mačiūnu, A. Warholu, J. Lennonu, Y. Ono, S. Dali.

2007 m. Vilniuje įkurtas Jono Meko vizualiųjų menų centras. Šiais metais menininkui taip pat išimties tvarka buo suteikta Lietuvos pilietybė.

2008 m. balandžio 1 d. už nuopelnus meno ir mokslo srityse Austrijos Menų komiteto sprendimu įteiktas aukščiausias Austrijos apdovanojimas – Pasižymėjimo ženklas. Jį įteikė Austrijos prezidentas Heinz Fisher. Gavęs šį apdovanojimą, J. Mekas taip pat tapo Austrijos Menų komiteto nariu.

Kviečiame prisiminti J. Meko kūrybą.

LRT laida „Vienas eilėraštis“. Skaito J. Mekas:

Laida „Ką man skaityti?“ su J. Meku:

Laida „Ką man skaityti?“ su J. Meku:

„Amerikos balso“ archyvai. J. Mekas: valdžios remiami menininkai sėdėtų kaip kalakutai (interviu)

„Be pykčio“. L. Donskio pokalbis su J. Meku:

J. Mekas laidoje „Žmonės ir idėjos“:

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi