Kultūra

2018.11.30 15:00

„Garažo“ siela L. Šarkinas: dauguma konkurso dalyvių gyvena paralelinėje visatoje

LRT.lt 2018.11.30 15:00

Naujų muzikos grupių konkursas „Garažas‘19“ ruošiasi 10-tąjį kartą sudrebinti muzikos klubo „Tamsta“ sceną. Ilgametis konkurso vedėjas, grupės „Saulės kliošas“ muzikantas Laurynas Šarkinas bei muzikos profesionalė, konkurso komisijos narė Girmantė Vaitkutė teigia jau kuris laikas lietuviškos muzikos padangėje pastebintys labai teigiamų prognozių, rašoma organizatorių pranešime.

Muzikantai iš „paralelinės visatos“

Renginio veidu ir siela tituluojamas L. Šarkinas teigia per dešimtį konkurso metų įsitikinęs, kad lietuviškų muzikos grupių repertuaruose yra kur kas daugiau įvairovės, nei rodo televizijos projektai. Anot Lauryno, būtent tokiose vietose kaip „Garažas“ atrandami ypatingiausi Lietuvos muzikantai.

„Konkurse „Garažas“ dalyvauja daug įvairių kolektyvų, net neabejoju, kad daugelis jų išbando įvairius kelius siekdami savo tikslo. Gal tarp jų yra ir televizijos, bet daugumą konkurse dalyvaujančių grupių galima vadinti ypatingais Lietuvos muzikantais, gyvenančiais paralelinėje visatoje nuo visų televizijoje vykstančių projektų. Keliantys sau kitus tikslus, turintys ar propaguojantys kitą pasaulėžiūrą. „Garažas“ yra viena iš vietų, kur tokie žmonės susiburia“, – teigia L. Šarkinas.

Pasak muzikanto, ne visų muzikuojančių grupių ambicija yra išpopuliarėti: „Mano galva, ne mažiau malonu gyventi pilnavertį, turiningą gyvenimą bendraminčių apsuptyje. Trumpai tariant, „greita“ ir „televizija“ nėra visų siekiamybė ir tikslas. Kartais didysis malonumas bei tikslas yra pats procesas.“

Komisijos narė G. Vaitkutė antrina, kad savo kūryba pasidalinti siekiantys talentingi muzikantai vis rečiau renkasi eiti pačiu lengviausiu keliu.

G. Vaitkutė, BNS nuotr.

„Manau, kad daugiau atlikėjų šiais laikais visgi renkasi daug ir nuoširdžiai dirbti, užuot besistengę greitai suspindėti. Tiesa, iki profesionalaus atlikimo kai kuriems dar yra kur padirbėti, bet tai, ką matau dabartinėje Lietuvos muzikos padangėje, prognozuoja neprastus rezultatus ateityje. Jaunieji muzikantai yra pasiryžę daug repetuoti ir tobulėti. Tai ypač džiugina“, – teigia dainininkė.

Stiebiasi pasaulinių tendencijų link

Konkurso komisijos nariai sutinka, kad pastaruoju metu keičiasi ir muzikos grupių kuriamo turinio kokybė. Anot G. Vaitkutės, jaunųjų grupių kūryba neatsilieka nuo pasaulyje vyraujančių madų ir tendencijų. Teigiamus pokyčius įžvelgia ir L. Šarkinas: „Dėl šiandieninių informacijos ir komunikacijos galimybių bei prieinamo turinio jaunimas jau lygiuojasi į pasaulį. Tai ypač jaučiasi jų atlikime ir kūryboje, Lietuvoje kasmet atsiranda vis įdomesnių atlikėjų.“

Visgi tarp išskirtinumo paieškų L. Šarkinas pastebi ir dar vieną tendenciją: „Kai kurie pasižymi akivaizdžiu nenoru išsiskirti, o tik nori būti išgirsti ar praleisti laiką kitaip, nei įprasta. Labai gaila, kad to kartais nesuvokia muziką kritikuojantys ar ją vertinantys žmonės“, – teigia muzikinę bei chirurgo karjerą derinantis grupės „Saulės kliošas“ narys.

Grupėms, svajojančioms apie užsienio scenas, G. Vaitkutė pataria ieškoti savo išskirtinumų. „Pirmiausia reikia reikiamu metu atsidurti reikiamoje vietoje. Žinoma, čia ryškus ir sėkmės faktorius, tačiau jeigu jau pavyko į save atkreipti dėmesį, patarčiau jį išlaikyti stengiantis būti savimi, užuot sekus kitų pramintomis pėdomis. Teiginys, kad visi personažai jau yra užimti, mano nuomone, labai teisingas. Atsakykite sau į klausimą, kas visgi esate, o tada muzikinis kelias į priekį taps daug paprastesnis“, – sako muzikos profesionalė.

Dėmesio vertos grupės gali ir neturėti pavadinimo

Konkurso „Garažas“ komisijos nariai pripažįsta turintys ne vieną mėgstamą lietuvišką grupę ir savo grojaraštį nuolat pildantys jų kūriniais.

L. Šarkino mėgstamiausių grupių sąraše dominuoja jaunimas. „Jų muzika dar nėra apribota standartų, kūryboje pasireiškia platesnis stilistikų ir skambesio spektras. Daug sveikos ironijos ir gerų emocijų. Tarp jų yra net pavadinimo neturinčių kolektyvų, aktyviai koncertuojančių įvairių muzikinių projektų užnugaryje. Muzika man visų pirma – jausmas, o ne kažkokie vizualiniai sprendimai. Jei namas be pamatų, jis tik dėžė, kurią kaip matant nupūs vilkas. O paršeliai liks be stogo“, – šypsosi muzikantas ir priduria, kad labiausiai mėgsta soulo, „r&b“, „hip“, „jazzy groovy“ stiliaus muziką, o naujausias jo atradimas – Jonas Drėma Gliaudelis.

G. Vaitkutė pastaruoju metu klausosi itin daug lietuviško džiazo, kur šiuo metu taip pat labiausiai spindi jaunieji kūrėjai: „Mielai klausausi ir kitų Lietuvos atlikėjų, einu į įvairiausius koncertus, trumpiau tariant – labai palaikau visus Lietuvos kūrėjus, nuo tik pradedančių, iki scenos veteranų.“