Kultūra

2018.11.30 17:41

Pristatė archeologinius atradimus Reformatų skvere: staigmena – nežinoma bažnyčia

Virginija Sližauskaitė, LRT.lt2018.11.30 17:41

Vilniaus Reformatų skvere vykstantys archeologiniai tyrimai davė vaisių – ne tik patikslintos senųjų kapinių ribos, aptiktos net dviejų koplyčių ribos, bet ir rasti buvusios medinės reformatų bažnyčios, statytos XVI a., pamatai. Taip penktadienį susirinkusiems žiniasklaidos atstovams sako archeologas Justinas Račas. Pasak jo, tai įdomus ir netikėtas įvykis, kurio planuose nebuvo.  

Rasti galimai buvusios medinės reformatų bažnyčios liekanas – tikra sėkmė ir labai įdomus, netikėtas įvykis, sako archeologas J. Račas, vadovaujantis Reformatų skvere tyrimus atliekančiai archeologų grupei. „Tokio radinio planuose nebuvo. Aišku, darėme geofizinius tyrimus, tikėdamiesi, kad kažkokios struktūros pasirodys, bet tai nedavė rezultatų. Vėliau bandėme kelias perkasas, dauguma buvo tuščios, bet vienoje pasirodė vienas iš bažnyčios kampų“, – penktadienį susirinkusiai žiniasklaidai teigia J. Račas.

Pasak archeologo, dar rastos reformatų Konsistorijos pastato liekanos, patikslintos buvusių senųjų reformatų kapinių ribos, aptiktos Šreterių ir Vinholdų koplyčių vietos. J. Račas tvirtina, kad yra ir smulkesnių radinių: „Žinoma, yra monetų, keramikos, architektūros detalių. Kaip ir visuomet, tai pateks į Lietuvos nacionalinį muziejų ir ten bus sprendžiama, ar radiniai verti ekspozicijos.“

J. Auškelio/LRT nuotr. 

Anot J. Račo, vienas archeologinio tyrimo tikslų buvo rasti minėtas dvi koplyčias, kurios buvo žinomos iš planų. „Viena koplyčia stovėjo išorinėje reformatų kapinių pusėje, kita – vidinėje jų teritorijoje. Iš tyrimų aišku, kad šiaurinė kapinių pusė buvo apjuosta mūrine tvora“, – aiškina specialistas.

Archeologas patikina, kad visiškai neįsivaizduota, kur galimai slypėjo bažnyčios liekanos, kol galiausiai aptikti moliu rištų akmenų mūrai: „Pamatai seklūs, o tai reiškia, kad stovėta medinio pastato. Taigi didžiausia tikimybė, kad tai ir buvo medinė bažnyčia. Deja, negalima tiksliai pasakyti jos tūrio ir kontūrų, bet pasisekė, kad rastas vienas iš kampų. Sienos orientuotos tiksliai į šiaurę ir tiksliai į rytus.“

Viskas, kas atkasta, tvirtina J. Račas, yra konservuojama. „Jei ateityje bus poreikis, turėsime tikslias šios vietos koordinates. Manęs visuomet klausia, kaip galima palikti pradėtus kasinėjimus, jei žinoma, kad ten vis dar kažkas yra. Tačiau juk visas Vilniaus senamiestis toks – jei pradėsi kasinėti, tikrai kažką rasi. Viskas bus tęsiama toliau tuomet, jei bus tikslas pažymėti kiekvieno čia buvusio pastato evoliucijos vietą, bus tikslas jį atstatyti ir pan. Tuomet vyktų išsamesni archeologiniai tyrinėjimai, atidengimai, rūsių išvalymai ir pan.“, – sako archeologas.