Naujienų srautas

Kultūra2018.11.28 23:42

Rembrandto piešinių aplanką sovietiniai kareiviai išmainė į degtinę

Perkūno name, Kaune – olandų dailininko Rembrandto piešinių paroda iš Vaidoto ir Auksės Žukų kolekcijos. Sovietų karių 1945 m. į degtinę išmainytas aplankas su piešiniais – bibliografinė vertybė.

Aplankų su Rembrandto piešinių faksimilėmis buvo atspausdinta 150 – šis, saugomas Vaidoto ir Auksės Žukų šeimos kolekcijoje, pažymėtas 7 numeriu. Pusšimtis aplanke esančių Rembrandto lakštų pažymėti Berlyno karališkojo universiteto bibliotekos ženklu.

„Šitą aplanką išgrobė iš Berlyno karo pabaigoje sovietiniai kariai ir jį su kitu turtu, kaip karo trofėjų, vežė į Rusijos pusę. Bet kareiviams čia reikėjo ir degtinės, ir panašiai, ir jie iškeitė šitą aplanką ir sidabrinį servizą, išmetė per langą ešelono geležinkelio stotyje“, – pasakojo dailininkas, kolekcininkas V. Žukas.

V. Žukas aplanką sovietmečiu gavo iš pažįstamo kolekcininko – sako, šis mainais paėmęs jo paveikslą ir dar pridėjęs kelis šimtus rublių.  Tuomet  bibliografinė vertybė didelio įspūdžio jam nepadariusi ir tik vėliau, pradėjęs naršyti internete, V. Žukas sako supratęs jos vertę – tokių aplankų išliko nedaug, 6 saugomi Niujorko Metropolitano ir Bruklino muziejuose, kelių Amerikos universitetų bibliotekose. Kai kuriuos piešinius Rembrandtas panaudojo kurdamas dideles tapybos kompozicijas.

Rembrandto piešinių paroda iš Hagos aplanko Perkūno name veiks iki vasario 16 d.

Plačiau apie tai – Jūratės Anilionytės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi