Naujienų srautas

Kultūra2018.11.22 00:58

Stringa Saulės mūšio memorialo statybos

Nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo kilusi idėja pastatyti Saulės mūšio įamžinimo memorialą dėl lėšų trūkumo stringa. Joniškio savivaldybė, kurios teritorijoje iškils memorialas, sutinka finansuoti tik dalį darbų ir prašo pinigų iš valstybės.

Lietuvos vardo tūkstantmečiui žadėtos baigti memorialo statybos prieš kelerius metus sustojo ir neaišku kada  bus baigtos. Vienas iš svarbiausių Lietuvos istorinių įvykių, kai lietuviai sutriuškino Kalavijuočių ordiną, prisimenamas kiekvieną rudenį, minint Saulės mūšio metines.

„Lietuva keisčiausia neturi nei vieno įamžinto mūšio lietuvių pergalei atminti. Tai iš tikrųjų labai liūdna ir labai rimta. Kartais mes dejuojam, kad jaunimas negerbia savo istorijos. O kaipgi gerbs? Jeigu mes šito negalim atlikti. Čia yra politinis trumparegiškumas. Saulės mūšis nei istoriškai, nei politiškai niekam nebetrukdo“, – sako Lietuvos kultūros fondo vadovas Hubertas Smilgys.

Maždaug pusė memorialo statybos darbų – padaryta. Supiltos dvi kalvos, iškastas tvenkinys, trinkelėmis iškloti takai, įrengtos požeminės komunikacijos. Tačiau likusioms statyboms reikia papildomų pinigų.

Skaičiuojama, kad architekto Algimanto Černiausko suprojektuotas memorialas iš viso kainuos beveik 1,5 milijono eurų. Į statybas jau investuoti 600 tūkstančių. 2019 metais Joniškio rajono savivaldybė sutinka kirti apie 120 tūkstančių. Pasak Seimo vicepirmininkės Rimos Baškienės, lėšų skirs ir valstybė. 

Savivaldybė tikina, kad šis objektas jai didelė našta, nes papildomų pinigų reikės  ir memorialo priežiūrai.

Plačiau apie tai – Ainos Mizgirdes ir Redos Gilytės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi