Kultūra

2018.11.20 20:30

Pavogta apaštalo Morkaus mozaika grąžinta Kiprui

BNS2018.11.20 20:30

Į Kiprą buvo sugrąžinta reta VI amžiaus krikščioniškojo meno mozaika, kuri prieš keturis dešimtmečius buvo pagrobta iš bažnyčios turkiškojoje šalies šiaurėje, antradienį paskelbė Kipro pareigūnai.

„Apaštalo Morkaus mozaika... buvo sugrąžinta iš Nyderlandų“, – sakoma Kipro senienų departamento pareiškime.

„Tai labai svarbu Kiprui, nes mes turime labai mažai šio periodo mozaikų, ir iš tiesų pasaulis turi labai mažai šios bizantiškojo meno formos pavyzdžių“, – naujienų agentūrai AFP sakė departamento vadovė Marina Solomidu-Jeronymidu.

Po turkų 1974 metų invazijos mozaika buvo pavogta iš vienuolyno „Panagia Kanakaria“ bažnyčios salos šiaurėje. Iš bažnyčios buvo pagrobti keli atvaizdai.

„Panagia Kanakaria“ VI amžiaus mozaikos yra labai svarbūs meno kūriniai, vieni iš nedaugelio išlikusių ankstyvųjų krikščioniškųjų mozaikų pasaulyje“, – nurodė senienų departamentas.

Olandų meno tyrėjas Arthuras Brandas po beveik dvejus metus trukusių paieškų Europoje susekė mozaiką Monake.

Sekmadienį per privačią ceremoniją Hagoje ji buvo perduota Kipro Bažnyčiai ir senienų departamentui. Mozaika bus eksponuojama Bizantijos muziejuje Kipro sostinėje Nikosijoje.

Jos sugrįžimas „rodo, kad galime sėkmingai sugrąžinti pavogtas brangenybes“, sakė M. Solomidu-Jeronymidu. „Yra ir kitų trūkstamų dalių, kurias sieksime sugrąžinti, kai paaiškės informacija apie jų buvimo vietą“, – pridūrė ji.

Vogtų vertybių sugrąžinimo siekiantis ir „meno pasaulio Indiana Džounsu“ pramintas A. Brandas visame pasaulyje išgarsėjo 2015 metais, kai surado dvi didžiules bronzines statulas – „Hitlerio arklius“, kuriuos sukūrė nacių skulptorius Josefas Thorakas (Jozefas Torakas).

A. Brandas AFP sakė, kad minimą Kipro mozaiką „turėjo viena britų šeima, kuri ją sąžiningai nusipirko daugiau kaip prieš keturis dešimtmečius“.

„Jie pasibaisėjo sužinoję, kad iš tikrųjų tai yra neįkainojama meno vertybė, pavogta iš „Kanakaria“ bažnyčios po turkų invazijos“, – sakė jis.

Šeima sutiko sugrąžinti ją Kiprui mainais į nedidelį mokestį restauravimo ir saugojimo išlaidoms padengti, sakė A. Brandas ir pridūrė, kad ši mozaika yra verta 5–10 mln. eurų.

Manoma, kad ši mozaika buvo sukurta maždaug 550 metais. Ji buvo tarp daugybės mozaikų, kurios puošė „Panagia Kanakaria“ bažnyčios sienas.

Kaip nurodė senienų departamentas, ją drauge su kitomis mozaikomis kažkuriuo metu nuo 1977-ųjų iki 1979-ųjų per jėgą nuplėšė ir pavogė turkų plėšikas ir meno pirklys Aydinas Dikmenas.

Kipras yra padalytas nuo 1974 metų, kai reaguodama į Graikijos suorganizuotą perversmą Kiprui su Graikija suvienyti Turkija surengė invaziją ir užėmė šiaurinį salos trečdalį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.