Naujienų srautas

Kultūra2018.11.20 12:37

Mirė režisierius E. Nekrošius

BNS, LRT.lt 2018.11.20 12:37

Antradienio naktį ligoninėje Vilniuje mirė režisierius Eimuntas Nekrošius, BNS patvirtino jo giminaitis parlamentaras Arvydas Nekrošius. Pasak Seimo vicepirmininko A. Nekrošiaus, režisierius pasijuto blogai grįžęs iš kelionės ir buvo nuvežtas į ligoninę, kur mirė apie 3 val. nakties.

E. Nekrošius gimė 1952 metų lapkričio 21 dieną Pažobrio kaime Raseinių rajone. Režisieriui trečiadienį būtų sukakę 66 metai.

1978 metais E. Nekrošius baigė teatro režisūros studijas A. Lunačiarskio teatro meno institute Maskvoje, grįžęs į Lietuvą režisavo Kauno dramos teatre, Lietuvos valstybiniame jaunimo teatre, 1993–1997 metais buvo Lietuvos tarptautinio teatro festivalio LIFE režisierius. 1998 Vilniuje įsteigė teatrą studiją „Meno fortas“, buvo jos meno vadovas.

Pripažinimą režisieriui pelnė jo Jaunimo teatre pastatyti spektakliai „Kvadratas“, „Pirosmani, Pirosmani“, „Meilė ir mirtis Veronoje“, „Ilga kaip šimtmečiai diena“, „Dėdė Vania“. Į Lietuvos teatro istoriją pateko festivaliui LIFE sukurtas „Hamletas“.

Režisierius daug dirbo užsienyje – Italijoje, Rusijoje, Argentinoje.

Pernai su spektakliu „Cinkas“ pagal Nobelio premijos laureatės Svetlanos Aleksijevič knygą E. Nekrošius po 26 metų pertraukos grįžo į Jaunimo teatro sceną.

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre E. Nekrošius yra režisavęs keletą operų.

Jo spektakliai ne kartą skynė laurus tarptautiniuose festivaliuose. 1995 metais jis pripažintas geriausiu festivalio „Baltijskij dom“ režisieriumi. Už geriausią spektaklį, sukurtą Rusijoje, 2004 metais E. Nekrošius pelnė specialų žurnalistų ir teatro kritikų prizą „Auksinė kaukė“, taip pat buvo apdovanotas Europos Tarybos įsteigtu Naujosios teatro realybės prizu, „Auksiniu scenos kryžiumi“, Nacionaline kultūros pažangos premija.

BNS nuotr.

1997 metais režisieriui įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija.

E. Nekrošius yra apdovanotas Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju Kryžiumi, Italijos Respublikos Komandoro ordinu.

Laidotuvės bus privačios

Vyriausybė organizuotų antradienį mirusio režisieriaus Eimunto Nekrošiaus valstybines laidotuves, tačiau artimiesiems pageidaujant jis bus palaidotas privačiai, pranešė vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.

„Tai yra vienas žymiausių kūrėjų, premijų laureatas, tai tikrai pagal visus įvertinimus būtų verta ir teisinga organizuoti valstybines laidotuves. Tokį pasiūlymą išreiškėme, bet, pasirodo, velionio buvo išankstinė valia, kad nebūtų jokios papildomos pompastikos ir viešumo“, – BNS antradienį sakė A. Stončaitis.

„Taigi, šeima nesutinka ir norėtų, kad tai būtų privati ceremonija. Į šeimos valią atsižvelgsime“, – pridūrė jis.

Pasak kanclerio, E. Nekrošiaus laidotuvės numatytos Raseinių rajone, Šiluvoje, atsisveikinimas su režisieriumi vyks Vilniuje.

Trečiadienį 11.00 val. Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje bus aukojamos mišios.

Atsisveikinimas su velioniu vyks trečiadienį 12.00–20.00 val. „Meno Forto“ salėje, Bernardinų g. 8-8.

Karstas išnešamas ketvirtadienį 10.00 val.

E. Nekrošius bus laidojamas Šiluvos miestelio kapinėse.

Užuojautą reiškia valstybės vadovai

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dėl režisieriaus mirties pareiškė užuojautą E. Nekrošiaus šeimai, draugams, kolegoms ir visai Lietuvos meno ir kultūros bendruomenei.

Anot šalies vadovės, tai didelė netektis ir visam teatro pasauliui, kuriame išskirtinis E. Nekrošiaus talentas atstovavo mūsų šaliai ir nuolat garsino Lietuvos vardą.

„Keturias dešimtis metų kiekvienas naujas režisieriaus sukurtas spektaklis tapdavo dideliu įvykiu tiek mūsų, tiek kitų šalių scenose. E. Nekrošius savo kūryba kėlė didžiuosius būties klausimus ir kartu su aktoriais bei žiūrovais ieškojo mums visiems svarbių atsakymų“, – sakoma prezidentės užuojautoje.

Prezidentė pabrėžė, kad mūsų atmintyje visam laikui išliks šie nepaprasti susitikimai teatre, išskirtiniai spektakliai, kas kartą reikalaudavę ypatingo širdies ir minties darbo.

Užuojautą reiškia ir premjeras Saulius Skvernelis. Anot jo, tai milžiniška netektis visai Lietuvos  kultūrai.

„Šios iškilios asmenybės originalia ir įtaigia kūryba žavėjosi Lietuvos bei pasaulio teatro meno gerbėjai,  jo darbai pažymėti Nacionaline kultūros ir meno premija, įvertinti įvairiais tarptautiniais apdovanojimais“, – sakoma premjero užuojautoje.

„Nuoširdžiai užjaučiu velionio šeimą, artimuosius, meno bendraminčius ir bendražygius, visą teatro bendruomenę“, – priduriama joje.

BNS nuotr.

Savo ir Seimo vardu užuojautą režisieriaus artimiesiems pareiškė ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

„E. Nekrošius išėjo netikėtai. Jis dovanojo Lietuvai nepaprastai didingus kūrinius, spektaklius, kuriuos buvo garbė ir prestižas žiūrėti. Tai, su kokia estetika jis perteikė literatūrinę emociją ant scenos, buvo išskirtinis režisieriaus talentas. Būsime dėkingi už galimybę matyti ir vertinti šio menininko darbus“, – sako parlamento vadovas.

Seimo pirmininkas giminaičio gedinčiam kolegai, Seimo pirmininko pavaduotojui Arvydui Nekrošiui, ir šeimai bei artimiesiems linki tvirtybės ir dvasios paguodos šią sunkią netekties akimirką.

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis komiteto narių ir savo vardu taip pat reiškia nuoširdžią užuojautą režisieriaus E. Nekrošiaus artimiesiems.

Pasak Ramūno Karbauskio, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato bei garbiais tarptautiniais apdovanojimais įvertinto režisieriaus E. Nekrošiaus netektis yra skaudi žinia šeimai, Lietuvos ir pasaulio teatro bendruomenei, jo išskirtinio talento gerbėjams ir puoselėtojams.

„Eimunto Nekrošiaus dėka Lietuvos, kaip teatrą mylinčios ir suprantančios valstybės, vardas skambėjo garsiausiose pasaulio scenose. Jo meistrišumas teatrą kėlė į profesionalumo aukštumas, tapo pavydžiu ir įkvėpimu jauniems talentams. Nuoširdžiai užjaučiame visus, kurie prisilietė prie Maestro darbų ir buvo jo gyvenimo dalimi“, – sako Kultūros komiteto pirmininkas.

Kviečiame prisiminti akimirkas su režisieriumi.

Interviu su E. Nekrošiumi laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“:

E. Nekrošius apie šiuolaikinį teatrą LRT RADIJO laidoje „Kultūros savaitė“:

E. Nekrošius apie svarbiausią aktoriaus savybę laidoje „Teatras“:

Laida „Durys atsidaro“:

Laida „Kultūros namai“:

„Kūrybos metas. E. Nekrošius ir jo Šekspyras“:

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi