Kultūra

2018.11.15 12:17

A. Matelio filmas JAV žiniasklaidoje vadinamas ypatingu reiškiniu

LRT.lt2018.11.15 12:17

Praėjusią savaitę Arūno Matelio filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ buvo sėkmingai pristatytas „American Film Market“ Los Andžele. Savaitgalį surengtas specialus filmo seansas JAV Kino meno ir mokslo akademijos nariams. Šie nariai balsuos už filmus užsienio kalbos kategorijoje, kurie pateks į „Oskarų“ trumpąjį sąrašą (shortlist), rašoma pranešime spaudai.  

Konkurencija siekiant „Oskaro“ – itin didelė. Vien užsienio kalbos kategorijoje dalyvauja 87 filmai, dokumentinių kategorijoje – 166 filmai, tarp kurių itin svarbu išsiskirti. JAV žiniasklaida išskiria Arūno Matelio filmą kaip ypatingą reiškinį – daugiau nei po 12 metų JAV režisierių gildijos laureatas į Ameriką grįžta su nauju filmu. Internete dalijamasi vaizdo įrašu iš 2006 m. režisierių gildijos apdovanojimų ceremonijos, kuriame aktorius Aaronas Eckhartas įteikia apdovanojimą Arūnui Mateliui.  

 „Oskarų“ kampanijoje dalyvaujančių filmų kūrėjų bendravimas su akademijos nariais yra griežtai apribotas. „Oskarų“ taisyklėse nurodyta, kad vienam nariui negalima siųsti daugiau nei vieno laiško per savaitę. Laiškuose negali būti jokio asmeninio parašo ar linkėjimų, jokių citatų, nuotraukų iš filmo, prizų ar pasiekimų. Taip pat, ant filmo plakatų  negali būti jokių apdovanojimų laurų, jokių logotipų.

„Aš tai suprantu ir gerbiu. Dovydas nepergyvena, jei Galijotas negali daryti įtakos“, – akademijos taisykles trumpai pakomentavo režisierius Arūnas Matelis.

Tuo tarpu vienas svarbiausių pramoginių JAV žurnalų „Variety“ atkreipė dėmesį į gausią dokumentinių filmų grupę šių metų užsienio kalbos filmų kategorijoje: „Net jei šiais metais joks dokumentinis filmas nepateks į užsienio kalbos „shortlist“ etapą, vis dažnesnis šio mediumo buvimas kategorijoje yra pastebimas. Dar joks dokumentinis filmas nebuvo nominuotas geriausio filmo kategorijoje, nepaisant to, kad kategorija buvo praplėsta. Tačiau filmai užsienio kalba įrodo, kad tai atviresnė, į ateitį žvelgianti kategorija, palaipsniui priimanti dokumentinį ir vaidybinį kiną lygiomis sąlygomis.“

„Variety“ taip pat trumpai aprašo filmą „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ bei pamini Amerikos režisierių gildijos apdovanojimą.

Filmo laukia dar specialiai du „Oskarams“ skirti seansai – lapkričio 17 dieną Santa Monikoje, Laemmle centre, ir gruodžio 3 dieną Beverli Hilse. „Oskarų“ kategorijų „shortlist“ bus skelbiami gruodžio 17 d. Į kiekvienos kategorijos sąrašą pateks tik 15 filmų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.