Naujienų srautas

Kultūra2018.11.14 12:16

Slemo skaitymai Kaune: tikima, kad ateityje taps klasika

Jei norėtumėte tapti poetu – dabar pats tinkamiausias metas. Slemas – poetų konkursas, kuriame skaitomos eilės, o jas vertina klausytojai. Čia slemuoja visi – dainininkai, pardavimų vadybininkai, namų šeimininkės ir moksleiviai. O jei neturite poreikio literatūrai ar eiliavimui – dar geriau, galite prisijungti prie griežtosios komisijos gretų. Apie slemą, Kauno muzikinio teatro primadonos Sabinos Martinaitytės jubiliejų bei medijų laisvę – LRT Plius laidoje „7 Kauno dienos“.  

Slemas – ateities poezija

Kauno menininkų namų organizuojamas slemo renginys kas mėnesį sulaukia net 150 dalyvių ir žiūrovų. Didžioji dauguma – jaunimas iki 25 metų. Jei norite sužinoti, kuo gyvena Z karta, ką ji jaučia ir ko nekenčia – geresnės vietos nerasite.

1984 m. Marc Smith, iki tol dirbęs statybininku, užsigeidė pagyvinti poezijos skaitymus ir ėmėsi organizuoti vakarus Čikagos džiazo klube. 1986 m. klube „Green Mill“ slemo skaitymai ėmė veikti kiekvieną sekmadienį.

Stop kadras 

„Slemas tampa stiprus tada, kai žmogus kalba apie tai, ką supranta ir jaučia. Slemą vertinčiau ne vien kaip kultūros išraišką, bet ir kaip bendruomenės formą, kurioje žmonės gali jaustis saugiai ir dalintis savo patirtimis“, – pasakoja Kauno menininkų namų kultūrinės veiklos vadybininkas Edvinas Grinkevičius.

Nereikia pamiršti, kad slemas yra ne tik alternatyva nuobodžiam akademiniam skaitymui – jis neturi ribų, nustatytų taisyklių, čia kurti gali kiekvienas. Renginio organizatoriai neabejoja –  ateityje slemas gali tapti klasika.

Operos primadonai Sabinai Martinaitytei – 60

Kauno valstybinis muzikinis teatras švenčia – solistei primadonai Sabinai Martinaitytei – šešiasdešimt. „Aš labai norėjau atskirti save gyvenime ir scenoje. Norėdavau, kad manęs niekas nepažintų einant gatve. Kad tiesiog būčiau kažkas visai kito. Scenoje aš – Margarita, Madam Butterfly, Violeta, Bona, o realybėje –  tiesiog Sabina“,  – apie nelengvą atlikėjos kelią pasakoja solistė, prof. Sabina Martinaitytė.

Stop kadras 

O kokia Sabina yra iš tikrųjų? Be grimo ir puošnių suknelių? Atsakymo ieškoma su muzikinio teatro koncertmeistere Audrone Eitmanavičiūte. „Kalbant apie gyvenimą, greičiausia ji būtų – santūri, bet scenoje – nepaprastai emocinga“, – tikina koncertmeisterė.

Net 20 metų Sabinai plojo pilnos salės gerbėjų. Ji buvo nepakeičiama Kauno primadona. „Jaunystėje aš buvau labiau užsidariusi, rimta ir iš prigimties dramatiška. Tačiau dabar viskas pasikeitė. Po to, kai sulaukiau penkiasdešimties metų, pradėjo patikti gyventi. Galbūt nereikėtų apie tai kalbėti, bet aš labai ilgai nenorėjau gyventi. Niekada negalėjau pagalvoti apie gyvenimo prasmę, nes iš karto jos nematydavau. Savo gyvenimo niekada neįsivaizdavau be muzikos – ji mane lydi visais laikais“, – širdį atveria scenos primadona.

Pokalbis 450: žodžio laisvė ir medijų raštingumas

„UNESCO nuolatos dirba, kad sustiprintų nepriklausomos žiniasklaidos galią. Tikiu, kad spaudos laisvė egzistuoja, ypač jeigu priklauso nuo nepriklausomo profesionalo – žurnalisto. Vienas didžiausių mūsų iššūkių – pasitikėjimas. Pasauliniai tyrimai rodo, kad žmonės nepasitiki žiniasklaida tiek, kiek turėtų. Žiniasklaida turi galią keisti politinį, kultūrinį gyvenimą, keisti žmogaus teises. UNESCO bando tai keisti didindama medijų raštingumą“, – pasakoja UNESCO komunikacijos ir informacijos specialistas Alton Grizzle.

Stop kadras 

Paklaustas, ką norėtų perduoti žmonėms, dirbantiems nacionalinėje žiniasklaidoje, A. Grizzle skatina lyderiauti siekiant darnos tikslų. „Daugybė garsių žiniasklaidos profesionalų kuria nuostabius dalykus. Kviečiame prisijungti prie UNESCO ir šio kilnaus tikslo bei dirbti kartu siekiant žodžio laisvės“, – laidoje „7 Kauno dienos” kvies pašnekovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi