Kultūra

2018.11.11 10:06

Vilniaus bažnyčioje – atminimo lenta LDK etmonui K. Ostrogiškiui

BNS 2018.11.11 10:06

Sekmadienį prie Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčios Vilniuje bus atidengta atminimo lenta fundatoriui ir mecenatui, Lietuvos didžiajam etmonui, Vilniaus kaštelionui, Trakų vaivadai Konstantinui Ostrogiškiui.

Šia atminimo lenta siekiama įprasminti ne plačiai žinomus Konstantino Ostrogiškio karinius laimėjimus, o pabrėžti jo kaip stačiatikiškų cerkvių mecenato nuopelnus.

Po pergalės Oršos mūšyje karvedžiui leista Vilniuje statydinti dvi pagrindines stačiatikių šventoves: Šv. Mikalojaus ir Švč. Trejybės. Pastaroji iki šiol yra ryškiausia lotyniškojo ir bizantiškojo (stačiatikiško–unitiško) pasaulių sugyvenimo Vilniuje puoselėtoja, teigiama Kultūros paveldo departamento pranešime.

Atminimo lentą sukūrė skulptorius Olesius Sydarukas, mecenatas – Ukrainoje gyvenantis lietuvis verslininkas Robertas Gabulas. Jis yra Ukrainoje prieš kelis metus įsteigto paramos fondo „Kunigaikščių Ostrogiškių“ karūna steigėjas.

Minėtas fondas yra prisidėjęs ir prie „Laisvės kario“ projekto – šiemet pastatyto paminklo Kaune – įgyvendinimo. 

Konstantinas Ostrogiškis (1460–1530) būdamas etmonu vadovavo 33 mūšiams, iš jų pralaimėjo tik du. Prieš Krymo totorius laimėjo Slucko mūšį 1507 metais, Višnioveco mūšį 1512 metais, Kameneco mūšį 1527 metais, o prieš Maskvą – Oršos mūšį 1514 metais.

Jis palaidotas Kijevo Pečiorų Lavros vienuolyno Uspenjės sobore.