Kultūra

2018.11.09 08:44

„Scanoramos“ atidaryme apsilankę garsūs svečiai papasakojo apie mėgstamus filmus

Virginija Sližauskaitė, LRT.lt2018.11.09 08:44

Ketvirtadienio vakarą atidarytas šešioliktasis Europos šalių kino forumo „Scanorama“ sezonas. Kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ susirinko gausybė kultūros ir pramogų pasaulio atstovų, norinčių išgirsti artėjančio kino maratono naujienas ir išvysti atidarymo filmą. Šį kartą tai – vokiečių režisieriaus Christiano Petzoldo filmas „Tranzitas“.  

„Scanoramos“ atidaryme apsilankiusi aktorė Valda Bičkutė LRT.lt teigia esanti didelė kino gerbėja, ypač mėgstanti art house filmus: „Kai žiūriu filmus, nekyla sunkumų dėl požiūrio taško. Tačiau stebint teatrą yra sunkiau, nes žvelgiu per savo profesinę prizmę. Todėl mėgstu kiną – jį žiūrint nekankina profesiniai dalykai.“

 Anot V. Bičkutės, galimybes apsilankyti kine dažnai lemia darbas ir jo krūvis. „Kaip tik dabar triūsiu ties „Scanoramos“ programėle, grįžusi namo sėsiu prie darbo grafiko ir rinksiuosi filmus. Be to, sakau, kad nebūna blogo kino – kiekviename filme galima rasti ką nors gero. Todėl puiku apsilankyti ir visiškai atsitiktiniame filme“, – tvirtina pašnekovė.

Aktorė sako nelyginanti ir neskirstanti kino į europietišką ir holivudinį, tačiau itin žavisi tokiuose festivaliuose kaip „Scanorama“ rodomais filmais: „Jei taip nutiktų, kad tuo pat metu rodytų skirtingus filmus ir galėčiau pasirinkti, eičiau į prancūzų ar skandinavų filmą. Mėgstamiausio filmo taip pat neturiu, tačiau kelis kartus esu žiūrėjusi Pedro Almodovaro „Sugrįžimą“ ar Anderso Thomaso Jenseno „Adomo obuolius“.

Išsirinkti padeda rekomendacijos 

Kunigas Julius Sasnauskas, apsilankęs kino festivalio atidaryme, sako filmus pasirenkantis pagal skaitytas rekomendacijas: „Dažniausiais paskaitau „7 meno dienas“ ir kas ten rekomenduojama. Bet dažnai neturiu laiko eiti į kiną. Dabar gavau kvietimą, todėl atėjau čia.“

J. Sasnauskas tikina kine ieškantis gyvenimiškų, net egzistencinių situacijų, nors pripažįsta, kad yra ir gerų pramoginių filmų. „Visgi pramoginių filmų nepasigendu. Kalbant apie režisierius, man labai patinka Xavier Dolanas, dabar seku viską, ką jis sukuria. Taip pat esu žiūrėjęs nemažai Francois Ozono filmų. Mėgstamiausio filmo neišskirčiau, yra vaikystės filmų, kuriuos vėliau atrandi iš naujo“, – tvirtina „Scanoramos“ svečias.

J. Sasnauskas, paklaustas, ką mano apie lietuvišką kiną, teigia, kad nuomonė varijuoja: „Man patiko vienas naujausių filmų „Kvėpavimas į marmurą“, skaičiau ir knygą, pagal kurią jis pastatytas. Tačiau, pavyzdžiui, „Tarp pilkų debesų“ man pasirodė juokingas, jis nebent vaikams gali sukelti susidomėjimą. Pats esu buvęs tremtyje, todėl šis filmas man pasirodė tuščias dalykas.“

Geras filmas nepriklauso nuo žemyno

Operos solistė Nomeda Kazlaus prisipažįsta esanti didelė „Scanoramos“ gerbėja, bet dar labiau ją žavi festivalio sumanytoja Gražina Arlickaitė. „Ji be galo nusipelnęs Lietuvai žmogus, daug kas galėtų iš Gražinos pasimokyti. Ne tik to, kaip ji organizuoja festivalį, bet ir to, kaip skleidžia žinią, komunikuoja. Turinys, kurį ji parsiveža į mūsų šalį, puikus“, – teigia pašnekovė.

Kaip LRT.lt sako N. Kazlaus, nueiti į kiną nėra dažnai pasitaikanti pramoga: „Esu labai užimta, štai rytoj išskrendu į Suomiją, tad tik šį vakarą teturiu progą užsukti. Galbūt kitą savaitę pavyks ką nors pasižiūrėti, bet darbai neklausia, todėl filmus tenka žiūrėti kitokiomis sąlygomis.“

Anot N. Kazlaus, labiausiai ją žavi prancūzų kinematografija, nes ten – daug sarkazmo, humoro, kurį reikia pajusti. „O anglų kinas dar kitoks... Manau, kad geras filmas visuomet yra geras filmas, nepriklausomai nuo žemyno“, – sako muzikė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.