Naujienų srautas

Kultūra2018.11.06 15:48

Kauniečio avantiūra: namuose leido įsikurti teatro festivaliui

Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Čekijoje, labai gili „teatro namuose“ tradicija. Tai prasidėjo sovietiniu laikotarpiu, kai dėl politinės santvarkos tam tikri kūriniai buvo nepageidaujami viešose erdvėse. Taip LRT PLIUS laidoje sako kaunietis Tomas Biržietis, pasiryžęs tokiai avantiūrai. Į savo namus jis įsileido alternatyvaus teatro festivalio „Namas Nr. 1“ komandą.  

Paslaptinga dėžė – pagalbininkė ruošiantis keliauti

Žilvinas Mažeikis – iliustratorius, keliautojas aplankęs daugiau nei 40 šalių visame pasaulyje. Šešerius metus studijavęs mediciną, Žilvinas galvojo tapti psichiatru, bet nusivylęs dabartine medicinos sistema, pasirinko piešimą. Pats pašnekovas šio sprendimo nesureikšmina. „Karjera – kintantis dalykas, niekada nežinai ar tą patį veiksi po dešimties metų. Viename renginyje konspektavausi sau naudingą informaciją į užrašų knygutę su tušinuku, kol vienas žmogus tai pamatė ir pasakė, kad žiūrėdamas į mano piešinius, jis pagaliau suprato, apie ką kalbama. Kito renginio metu aš jau tai dariau ant scenos“, – veiklos prasidėjimo istoriją pasakoja vaikinas.

Žilvinui svarbu, kad jo veikla padėtų kuo daugiau žmonių, tad neilgai trukus pasaulį išvydo ir į kuprinę telpanti dėžė-žaidimas. Sukurtą žaidimą „Keep it real“ sudaro devyni etapai, kurie padeda pasiruošti gyvenimui svetimoje šalyje. Bene vienas iš svarbiausių žaidimo etapų – suvokimas, kad svetur skiriasi ne tik kalba ir maistas, bet ir žmonių mąstymas. „Kultūra – tarsi ledkalnis, vieni dalykai matosi geriau, o kitus tenka daugiau patyrinėti“, – teigia Ž. Mažeikis.

Stop kadras 

Akordeonistai be klišių

Pirmą kartą Lietuvoje rengiamas 71-masis pasaulinis akordeonistų konkursas „Coupe Mondiale“, kurio muzikos garsai skambėjo Kauno filharmonijoje. Paskutinė valanda prieš pasirodymą, filharmonijos koridoriuose jaunieji talentai instrumentų pagalba pasakoja istorijas, slysdami juodai baltais klavišais.

Konkurse „Coupe Mondiale“ dalyvavo daugiau kaip 100 akordeono virtuozų iš 19 pasaulio šalių. Iš Lietuvos šiais metais deleguota net 12 talentingiausių akordeonininkų. „Tik patys geriausi čia dalyvauja. Kartais net didžiosios šalys, tokios kaip Rusija, Amerika, Azija negali rasti tinkamo lygio muzikantų, kurie galėtų juos atstovauti konkurse. Praeiti atranką nėra taip paprasta“,  – tikina Lietuvos nacionalinės akordeonistų sąjungos prezidentas Kazys Stonkus.

Pats akordeonas, kaip profesionalus instrumentas susiformavo tik prieš du šimtmečius ir palyginti su kitais instrumentais, yra labai jaunas. „Mes neragavome klasicizmo, baroko – neturime tokio plataus repertuaro kaip smuikas ar kiti pučiamieji. Skirtumas tas, kad mes neturime jokių klišių, esame jauni ir šiuolaikiški“, –  apie instrumentą pasakoja akordeono muzikos dėstytojas, grupės „Subtilu-Z“ narys Povilas Velikis. 

Teatras tavo namuose

Ar leistumėte savo namuose kelioms savaitėms įsikurti teatrui? Tokį iššūkį priėmė kauniečio Tomo Biržiečio šeima. Būtent jo namuose vyko alternatyvaus teatro festivalio „Namas Nr. 1“, kurio pagrindinis akcentas – jungtinis lietuvių ir čekų grupės „Home“ spektaklis – „Namie bėga gyvenimas“. Spektaklyje pasakojamas bene seniausio namo Putvinskio gatvėje ir jame gyvenusių žmonių istorija, kurią iš naujo gvildeno amerikiečių kilmės režisierius, šiuo metu gyvenantis Čekijoje Howard Lotker.

„Čekijoje labai gili „teatro namuose“ tradicija. Tai prasidėjo sovietiniu laikotarpiu, kai dėl politinės santvarkos tam tikri kūriniai – muzikiniai ar teatro – buvo nepageidaujami viešose erdvėse. Netradicinio teatro kūrimą paskatino noras pažinti čekų gyvenimą iš arčiau“, – apie spektaklio namuose idėją pasakoja režisierius.

Pokalbis 450: Marvelės tyrinėjimai su M. Bertašiumi

Archeologas doc. dr. Mindaugas Bertašius išleido naują knygą apie priešistorinę Marvelės bendruomenę. „Knygą rašiau kurdamas savo vaizduotės pasaulį. Tie kuklūs menki fragmentai, likę kapuose, leidžia užčiuopti nežymius žmonių veiklos pėdsakus, todėl knygoje bandau pažvelgti į bendruomenę, kuri galėjo būti, kaip ji vystosi nuo II iki XII amžiaus. Interpretacinė archeologija – sudėtingas procesas, kuomet žengiamas kitas žingsnis nuo tiesioginių tyrimų ir bandoma suvokti visuomenę, jos dalį, asmenį ir veikimo motyvus“, – knygos „Priešistorinė Marvelės bendruomenė“ idėją atskleidžia archeologas.

„Dabar mes mėgstame pasididžiuoti naujais telefonų modeliais, parodyti savo aukštesnę visuomeninę padėtį prabangiomis mašinomis. Visa tai teko matyti ir senuosiuose kapuose – lygiai tokios pat išraiškos priemonės, brangios medžiagos, iš kurių čionykščiai žmonės gamindavo prabangius daiktus ir demonstruodavosi vienas prieš kitą, buvo aktualios net ir ankstesniais laikais“, – pasakoja Mindaugas Bertašius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi