Kultūra

2018.10.31 21:43

Oficialu: A. Matelio filmas pretenduoja į „Oskarų“ dokumentikos kategoriją

LRT.lt 2018.10.31 21:43

Internete paskelbtas filmų sąrašas, oficialiai pretenduojančių į „Oskarų“ nominaciją geriausio dokumentinio filmo kategorijoje. Tarp jų – ir Arūno Matelio filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“, rašoma pranešime spaudai.  

Šis sąrašas įrodo, kad Arūno Matelio filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ sėkmingai praėjo „Oskarų“ kvalifikaciją ir toliau varžysis dėl geriausio dokumentinio filmo nominacijos. Tai yra pirmasis kartas, kai lietuviškas filmas varžosi „Oskarų“ dokumentinių filmų kategorijoje. 

Paskelbtame sąraše iš viso įvardijami 77 oficialiai atrinkti dokumentiniai filmai iš viso pasaulio. Tarp jų – tokie žinomi filmai kaip „RGB“, apie teisėją-pop žvaigždę, bei „Trys identiški nepažįstamieji“, apie trynukų gyvenimo vingius. Tikimasi, kad galutinis sąrašas, kurį lapkričio pradžioje paskelbs JAV Kino meno ir mokslo akademija, gali būti rekordiškai didelis.

Filmo režisierius A. Matelis dalijosi mintimis: „Konkurentai labai stiprūs. Čia ir žymiausių festivalių laureatai, ir filmai turėję puikius pasirodymus JAV kinuose, o tuo pačiu ir daug reklamos. O tai svarbu, nes Akademijos narių laiko resursai ir kartais, deja, tenka rinktis ką žiūrėti ir balsuoti galima tik už pažiūrėtus filmus. Iš kitos pusės, kiekvienas kliūties perlipimas yra smagus, džiaugiesi ir supranti, kad bet kuriuo atveju filmas papuola į tuos 0.1% pasaulyje sukurtų filmų, kurie rungiasi „Oskaruose“.

Dar rugpjūčio mėnesį buvo paskelbta, kad JAV Kino meno ir mokslo akademijos patvirtintos „Oskaro“ komisijos Lietuvoje sprendimu šiemet kandidatu siekti apdovanojimo geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje išrinktas naujausias Arūno Matelio filmas. Tai pirmasis kartas istorijoje, kai lietuviškas filmas varžosi ne vienoje, o dviejose kategorijose. 

Šį mėnesį įvyko filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ premjera Jungtinėse Amerikos Valstijose, Heartland filmų festivalyje. Festivalio programos sudarytoja Hannah Fisher dalijosi publikos reakcijomis Amerikoje: „Žmonėms labai patiko filmas, o man labai patiko jų reakcijos. Buvo net garsių aiktelėjimų, kai kelias pasuko per kalnus ir sniegą. Žiūrovai mėgavosi ekstremalia varžybų prigimtimi, žavėjosi dviratininkų fizine ištverme. Tai nuostabus filmas.“

Kitą savaitę, lapkričio 10 ir 17 dienomis, filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ laukia svarbiausi rodymai Kino meno ir mokslo akademijos nariams Los Andžele. Šie nariai balsuos už filmus, kurie, jų nuomone, turėtų būti atrinkti svarstymui dėl nominacijų. Filmų sąrašas, kurie toliau bus svarstomi, skelbiamas gruodžio 17 dieną. Į šį sąrašą pateks tik 15 atrinktųjų filmų.