Naujienų srautas

Kultūra2018.10.25 13:07

Artėjančiame festivalyje „Scanorama“ karaliaus jauni kūrėjai ir magiškasis realizmas

Ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje Europos šalių kino festivalio „Scanorama“ rengėjai pristatė kone visą lapkritį vyksiančios kino šventės programą ir svarbiausius akcentus. Šių metų festivalyje – dėmesys naujiems ir kitoniškiems kūriniams, savitiems kūrėjams, taip pat garsiojo Ingmaro Bergmano gimimo šimtmečiui bei Islandijos valstybingumui. Tam, kad būtų galima padidinti seansų skaičių, ir pačius geriausius filmus pamatytų daugiau žmonių, šiemet nuspręsta rodyti ne šimtą filmų, o kiek mažiau. Kūriniai Lietuvos kino mylėtojus pasieks iš 34 šalių. 

Ketvirtadienį pristatytos artėjančio kino festivalio „Scanorama“ naujienos, svarbiausi įvykiai ar apsilankysiantys svečiai. Festivalio įkūrėjos ir meno vadovės Gražinos Arlickaitės teigimu, kiekvienais metais tenka spręsti amžinąjį klausimą, kokia bus „Scanorama“ – visus metus ji komponuojama, kuriama, formuojama pagal tai, kas vyksta kine apskritai.

„Klausimas, koks bus festivalis, amžinas, o atsakymas – visuomet nenuspėjamas. Visad sunku įminti, kokius pokštus iškrės kino naujokai ir kuo pradžiugins, nuliūdins ar nustebins didžiosios Europos kino figūros. Festivalio programos sudarymas primena buvimą prieš didžiulę jūrą, kuri banguoja ištisus metus. Tu šioje jūroje su meškere gaudai gražiąsias ir didžiąsias žuvis ir nori rasti tą savąją“, – pasakoja G. Arlickaitė.

 Pasak „Scanorama“ įkūrėjos, visi filmai, rodomi festivalio metu, privalo turėti meninės vertės ženklą: „Filmai gali skirtis, būti įvairaus metražo ir pan. Štai rodysime ir 4 valandų, ir pusantros valandos trukmės filmus. Bus ir labai garsiai nuskambėjusių pasaulyje, ir mažiau. Tačiau visi filmai atitinka „Scanoramos“ meninę kartelę.“

Festivalio programos koordinatorius Dmitrijus Gluščevskis kviečia „Scanoramos“ lankytojus pasirinkti bent kelis filmus atsitiktinai. „Kad ir koks tai būtų filmas, jis rodo, kas šiais metais vyko Europos kine. Dedame daug pastangų, kad festivalio programa būtų reprezentatyvi, kad tai nebūtų vien meninius reikalavimus atitinkantys filmai, bet ir parodytų, kokie procesai vyksta Europoje“, – teigia programos koordinatorius.

Gana daug dėmesio festivalyje „Scanorama“ bus skiriama skandinaviškam kinui ir vienam garsiausių kino kūrėjų – Ingmaro Bergmano – gimimo šimtmečiui. Anot G. Arlickaitės, I. Bergmano šimtmetis yra puiki proga suvokti, kiek vienas žmogus gali turėti talento: „Tai laikas mums visiems vėl atrasti I. Bergmaną. Festivalyje rodysime ne tik paties kūrėjo filmus, bet ir du puikius dokumentinius filmus apie šį režisierių.“

„Scanoramoje“ žiūrovai bus kviečiami ne tik žiūrėti filmus, bet ir susipažinti su jų kūrėjais, prodiuseriais, aktoriais, dalyvauti „Kino klubo“ pokalbiuose ir „Scanoramos krypčių“ diskusijose.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 8–25 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi