Kultūra

2018.10.28 16:14

Ar žinote, kokie religiniai simboliai rasti ant sukilėlių palaikų?

LRT PLIUS laida „Daiktų istorijos“, LRT.lt2018.10.28 16:14

Kryželis ar medaliukas dažnam yra ne papuošalas, o simbolis ar net relikvija, bylojanti sąsajas su katalikybe. Šie amuletai, prisiminimų ženklai buvo svarbūs visais laikais – tikėta, kad mirties akivaizdoje pastarieji saugojo nuo siaubo ir kitų baisių dalykų.

Vilniaus Gedimino kalno centrinėje dalyje po uždengta pastoge toliau vykdomi 1863–1864 metų sukilimo vadų ir dalyvių laidojimo vietų archeologiniai tyrinėjimai. Čia XIX amžiaus viduryje šeimininkavo Rusijos imperijos kariuomenė, pavertusi kalną ir aplink jį esančią teritoriją karine tvirtove – čia buvo kasamos duobės, o į jas metami nužudytų ir iš mūsų istorinės atminties norimų ištrinti sukilėlių kūnai.

Nacionalinio muziejaus ekspedicijos archeologas Gytis Grižas pasakoja, kad rasti septyniolikos sukilėlių kūnai. Trūko dar keturių sukilėlių, nužudytų Lukiškių aikštėje, todėl tyrinėjimai tęsiami.

„Šiuo metu esame atkasę tris – vienas iš jų guli duobėje, kuri buvo iškasta prakirtus seną mūrą. Tai – drastiškas užkasimo būdas.

Kadangi nesimato šaudymo pėdsakų ant kaulų, spėjame, kad šis sukilėlis buvo pakartas ir kaip tik dabar mums trūksta pavienio pakarto asmens – Boleslovo Kolyškos. Pirminė versija, kad tai jis“, – aiškina G. Grižas.

Anot jo, užkasto sukilėlio kaklo dalyje buvo rastos penkios sagos ir medalikėlis.

Visai netoli yra palaidoti kiti du kūnai – nustatyta, kad vienas apie 18–25 metų vyras, kuris buvo nušautas – sukilėlis, sulaužytais šonkauliais ir stuburo slanksteliais, buvo įmestas į mažą duobę, kūnas apipiltas kalkėmis. Prie kaklo taip pat rasta išlikusi saga arba medalikėlis.

Trečiojo kūno surasti tik fragmentai, nes 1915 metais kapas buvo suardytas, įvedus žaibolaidį į Gedimino kalną. „Kasdami žaibolaidį jie aptiko tuos palaikus, tad galimai kaulai atsidūrė Šv. Mykolo bažnyčioje – kol kas nėra žinoma, kurio sukilėlio“, – kalba archeologas G. Grižas.

Šventojo kryžiaus koplytėlė ir Šv. Arkangelo Rapolo bažnyčia – dažniausiai ant sukilėlių medalikėlių pasikartojantis atvaizdas, sako archeologas. Kitoje jų pusėje galima išvysti Čenstakavos Dievo Motinos paveikslą ar kitokį motyvą.

Anot jo, tai ne atpažinimo rodmuo, o pamaldumo ženklas – tokiais buvo Aušros vartai, koplyčia prie Šv. Arkangelo Rapolo bažnyčios ar kryžiaus keliai.

Muziejininkas E. Remecas tikina, kad archeologiniuose tyrinėjimuose rasti medalikėliai yra kitokie nei dažniausiai archeologinių tyrimų metu randami simboliai. Dažniausiai medalikėliai yra žalvariniai, o visi čia rasti – sidabriniai. Tai buvo aukšto sukilėlių statuso simbolis, dauguma jų buvo bajorai, todėl nešiojo sidabrinius.

„Įdomu, kad jie skirtingų dydžių – labai mažiukai ar didesni – tai reiškia, kad žmogus buvo turtingesnis ir galėjo tai sau leisti. Kai kurie rasti medalikėliai yra išskirtiniai – su auksinėmis plokštelėmis, kurios kartu tapytos emale“, – pasakoja E. Remecas.

Daugiau – laidos įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.