Kultūra

2018.10.18 14:31

Pavilnio menininkai užsimojo prikelti rajoną: pradės nuo dviračių tako

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.18 14:31

Meno pasaulyje įprasta, kad geriausios idėjos gimsta kalbantis ar stebint aplinką. Pavilnyje gyvenantys menininkai, susitikę parduotuvėje ar tiesiog gatvėje, pirmiausia nusprendė, kad reikia surengti bendrą parodą. Ekspoziciją Pavilnio bendruomenės namuose jie skyrė Pavilnio 110-ajam gimtadieniui.

„Menininkų kolonija yra tikrai gausesnė nei Užupio kolonija. Aišku, nekonkuruojame, bet ji čia yra sėslesnė. Kūrybinės pajėgos seniai čia yra subrandinusios savo pajėgumus, meno sklaida čia gali būti tolygi kokybe visiems kitiems meno renginiams Lietuvoje“, – pasakojo menininkas Vilmantas Marcinkevičius.

Menininkai nusprendė, kad jų fantazijai reikia daugiau erdvės ir pasiūlė dviračių tako idėją su meno objektais šalia Pavilnio esančiame regioniniame parke. 

„Viskas iš principo prasidėjo nuo meninių siekių, nuo meninių tikslų įkurti įdomų, patrauklų pažintinį taką, kuris teiktų malonumą vietiniams gyventojams, bet tuo pačiu trauktų ir miesto svečius, ir miestelėnus atrasti tą nuostabų Pavilnio grožį“, – sakė projekto vadovė Julija Dailidėnaitė.

Prie menininkų idėjos prisijungė Pavilnių regioninis parkas, čia gyvenantys istorikai, architektai ir Pavilnio bei Naujosios Vilnios bendruomenės. Nuspręsta kurti dviračių taką, kuriuo kiekvienas vilnietis, atvažiavęs iki Markučių dvaro, galėtų važiuoti toliau link Pavilnio ir vos už kelių minučių nuo senamiesčio atsidurtų natūralioje gamtoje.

Į šiuos miškus dažnai užsuka briedžių, gyvena stirnų, lapių, šalia teka Vilnia. Miestiečiams būtų siūloma aplankyti kultūros paveldo objektus - Tuputiškių serpantiną, vienintelę medinę katalikų bažnyčią Vilniuje, istorinius rajono namus.

Toliau takas per mišką nusitiestų iki Naujosios Vilnios ir čia esančios Rokantiškių piliavietės. Naujosios Vilnios bendruomenė, kaip ir Pavilnio, iki šiol neturi jokio dviračių tako, netgi šaligatvio, kuris jų rajonus sujungtų su miesto centru. 

LRT stop kadras

Menininkai siūlo dviračių taką papuošti skulptūromis, meno objektais, kurie papildytų kalnuotą vietovę ir čia plytinčius miškus. Prie Pavilnio menininkų idėjų jungiasi ir kaimynai iš Naujosios Vilnios.

„Naujojoje Vilnioje gyvena nemažai menininkų, taip pat čia kuriasi ir meno muzikinis tarptautinis centras, tai jau šiokia tokia rekreacinė veikla ir pirmi renginiai apleistame fabrike Dūmų gatvėje. Ten jau prasidėjo renginiai, jie yra kultūriniai, muzikiniai ir man atrodo, kad jei dar atsirastų ir takas su kažkokiais meniniais akcentais, tai jis dar labiau praturtintų visą tą, kas jau prasidėjo, kas jau Naujojoje Vilnioje vyksta“, – LRT TELEVIZIJAI sakė Naujosios Vilnios miesto bendruomenės pirmininkas, architektas Maksimas Zacharovas.

Kol kas laukiama pasiūlymų, kur būtų geriausia formuoti tokį taką.

Išsamiau – žurnalistės Monikos Petrulienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt