Naujienų srautas

Kultūra2018.10.22 09:31

J. Žilinskas: knygai, kaip ir vaikui, reikia laiko užaugti

Vaikų ir paauglių knygų komisijos pirmininkė Inga Mitunevičiūtė plačiau pasakoja apie kūrinį „Kaukas Gugis ir Kerų karas“, kuris turi ir priešistorę.

„Tai paauglių knygų kategorijos nominantė – magiškosios fantastikos knyga, kuri turi priešistorę. J. Žilinskui turėčiau sakyti „sveiki“, o Gugiui – „sveikas sugrįžęs“. Ši knyga kūrinio „Gugis – girių kaukas ir žmonių draugas“ tęsinys. Pati pirmoji dalis buvo parašyta prieš 12 metų. Tai buvo J. Žilinsko debiutas vaikų literatūroje, kuris atnešė sėkmę“, – pasakoja ji.

BNS nuotr.

Anot I. Mitunevičiūtės, pirmoji dalis buvo apdovanota kaip reikšmingiausias 2006 m. vaikų ir paauglių literatūros debiutas, o antroji – pelnė premiją: „Ja knygą apdovanojo Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyrius. Kūrinys gavo antrąją premiją. Ji teikiama už išskirtinio turinio, žanro ir formos knygą. Tad abu J. Žilinsko darbai pateko į metų knygos rinkimus.“

Kritikai pabrėžia, kad antroji knygos dalis – brandesnė, sudėtingesnė, išbaigtesnė. Rašytojas J. Žilinskas tikina, kad antroji dalis išėjo tik po 12 metų ne veltui.

„Knygos atsiranda tada, kai prabėga tinkamas laikas. Panašiai, kaip ir su vaiku – jam reikia laiko užaugti, knygai – taip pat. Per visus metus tolimesnius nuotykius vis rašinėdavau, bet nebuvo to momento, kai jau mačiau visą knygą ir galėjau rašyti toliau. Panašiai buvo ir su Gugiu – niekur neišėjau iš jo bendruomenės, kūriau, tiesiog man reikėjo, stebėti, kaip jis auga. Dabar jam jau būtų 15–16 metų. Atėjo metas, kai pasirodė kipšai ir reikėjo spręsti problemas“, – aiškina autorius.

Panagrinėjus J. Žilinsko bibliografiją, galima rasti ne tik kūrybą vaikams ir paaugliams, grožinės literatūros kūrinius, bet mokslinius veikalus. Rašytojas kalba, kad grožinė kūryba – kita forma kalbėti apie svarbias problemas vaikams ir paaugliams priimtina forma.

BNS nuotr.

„Mane apskritai domina draminiai momentai tiek gyvenime, tiek istorijoje, o rašymas visada yra drama. Klabant apie karo ar tarptautinę teisę, visada svarbus gyvybės ir mirties klausimas. Netgi specialiai knygoje esu parašęs keletą epizodų, kuriuos supras tik teisininkai. Galbūt kitus sudomins momentas, kai kipšai pasinaudoja romėnų teise, vertindami savo paslapčių saugumą. Man šie dalykai yra susiję. Ilgai galvojau, kad kaip rašytojas – nesu teisininkas ir atvirkščiai. Tiesą sakant, visi dalykai jungiasi ir vienas kitam netrukdo“, – sako jis.

Lietuvoje fantastika nėra populiarus žanras, tačiau J. Žilinskas kalba, kad nori skleisti jo populiarumą: „Esu jos mėgėjas ir gerbėjas, manau, kad Lietuvos literatūroje trūksta to. Neturime detektyvo, išplėtotos fantastikos, kažkas turi tuo užsiimti ir kovoti už šią literatūros nišą, kuri kitame pasaulyje yra pilnavertė, įdomi ir reikalinga.“

Anot komisijos pirmininkės I. Mitunevičiūtės, Metų knygos rinkimų vaikų ir paauglių penketuko atrankos komisija nusprendė, kas ši knyga yra skirta jaunesniesiems paaugliams. Tai padarė atsižvelgusi į kūrinio apimtį, problematiką, kalbinius įpatumus ir kitus aspektus.

„Labai džiaugiuosi komisijos sprendimu. Nors Gugis galbūt ir skamba vaikiškai, tačiau temos knygoje – ne vaikiškos. Taip pat kaip ir „Hario Poterio“ knygų ciklas – nors prasideda nuo vaikiškos istorijos, vėliau iškyla nebevaikiški klausimai. Panašiai yra ir su Gugiu – trečioje knygoje bus dar rimčiau“, – atskleidžia J. Žilinskas.

Parengė Viktorija Juškauskaitė.

Daugiau – laidos įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi