Kultūra

2018.10.16 20:17

„Retos istorijos“ atskleidžia seniausių M. Mažvydo bibliotekos knygų paslaptis

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.10.16 20:17

Susižavėjusi kelių šimtmečių senumo knygų lobynu istorikė Milda Kvizikevičiūtė tikina, kad kiekviena knyga yra apsupta neįtikėtinų istorijų. Kelių šimtų metų leidiniai kelia pagarbą, žavi ir stebina, o kai kuriems perprasti reikalingi net savotiški raktai.

70 tūkst. knygų nuo daugiau nei 500 metų senumo, parašytos senąją vokiečių, italų, lotynų kalbomis. Maždaug tiek senųjų retų knygų  saugoma Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyriuje. Nemažą dalis šių leidinių jau suskaitmeninta, tačiau čia dirbanti istorikė M. Kvizikevičiūtė įsitikinusi – elektroninis failas tikros knygos neatstoja.

Susižavėjusi kelių šimtmečių senumo knygomis istorikė sukūrė joms skirtą instragramo paskyrą „Old rare stories“ – senos retos istorijos.  Ji, pasak pašnekovės, įdomiausia tikriems knygų mylėtojams ir dirbantiems su senais retais leidiniais užsieniečiams.

Nuo šiol istorikės atrastas retų knygų istorijas galima išvysti ne tik  instagrame, bet ir lietuviškai – Nacionalinės bibliotekos internetino bei facebooko puslapiuose. Projektą pavadinimu „Retos istorijos“  pašnekovė  pradėjo nuo vokiečių teologo ir pedagogo Johaneso Buno gausiai  bei itin detaliai iliustruotų knygų.

XVII a. gyvenęs autorius siekė, kad visuomenė vaizduose lengvai perskaitytų sudėtingas temas. Jo liustracijose detaliai perteikti pasaulio gyvavimo tūkstantmečiai ir šimtmečiai, sukurtuose vaizduose galime atrasti Adomo genealoginį medį, Euraziją, Rodo salų ir Kipro žemėlapius, kuriuose vaizduojama, kaip jie buvo užkariauti Osmanų imperijos.

Kiekviena knyga, tvirtina M. Kvizikevičiūtė, seka labai įvairialypes istorijas. Pasakoja ne tik turinys, bet ir įryšimas,  papuošimai, buvusių savininkų užrašyti vardai bei metai. Kiekvienas knygų puslapis, kaip ir tuomet, taip ir dabar yra vertingas, o projektas „Retos istorijos“ šimtamečius puslapius vartys kartą per mėnesį.

Plačiau apie tai – Ievos Žigaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.