Naujienų srautas

Kultūra2018.10.08 16:45

Klaipėdos dramos teatre – spektaklis „Kas prieš mus“

83-ąjį sezoną Klaipėdos dramos teatras pradėjo premjeriniu Jono Vaitkaus spektakliu „Kas prieš mus“. Beveik šimtą metų siekianti istorija, pasak pjesės autoriaus Gintaro Grajausko, aktuali ir šiandien, nes paralelių su dabartiniu politiniu ir visuomeniniu gyvenimu toli ieškoti nereikia.

Pagrindinis pjesės veikėjas – Gabriele`is D`Annunzio, italų poetas, politinis lyderis, vos metus gyvavusio Fiumės miesto, kurį jis paskelbė nepriklausoma valstybe, vadovas. Pasak pjesės autoriaus dramaturgo G. Grajausko, G. D`Annunzio laikytas fašizmo pradininku, jį mokytoju vadino Benitas Musolinis. Ir, nors Fiumės istorija Lietuvoje nėra plačiai žinoma, ji aktuali šiandien.

„Lyg ir tokia istorinė kilpa tai, kas vyksta dabar, radikalėjimas abiejų visuomenės pusių, bandymas sukurti kažkokias barikadas, o vėliau sudurti kaktomis tuos žmones. Pjesė apie tai ir yra, kaip lyg ir iš niekur, iš gražių iš romantinių idėjų, staiga ima ir užgimsta fašizmas. Kai tiesiog visi, kurie kitokie, yra naikinami“, – sako dramaturgas G. Grajauskas.

Spektaklio režisierius Jonas Vaitkus sakė nesitikintis, kad pjesė radikaliai pakeis žmonių mąstymą, bet gal visuomenėje liks mažiau abejingų, lengvai populizmo paveikiamų, savo nuomonės neturinčių piliečių.

G. D`Annunzio vaidmenį kuriantis Rolandas Kazlas sako, kad nuolat scenoje būnančio personažo vaidmuo – sudėtingas. Vis dėlto, pagrindinis herojus esą – žiūrovas.

„Kaip jis žiūrės spektaklį, kaip jis klausys G. D`Annunzio minčių ir G. Grajausko minčių. Manau, kad tai yra kultūros ir ne kultūros sandūra. Ar gali kultūros žmogus vadovauti valstybei, ar jis būna teisingai suprastas, ar vėliau nusitveria visai kiti žmonės valdžią ir valdo jau ne labai kultūringai“, – sako R. Kazlas.

Be Klaipėdos dramos teatro ir kviestinių aktorių , spektaklyje vaidina ir neprofesionalai.

„Teatras pakvietė 15 žmonių iš gatvės, kurie iš viso neturi nieko bendro su teatru. Jie išdrįso, nepabijojo išeiti į sceną ir labai gražiai pasirodė“, – supažindina aktorius, režisierius Marius Pažerskas.

Spektaklio scenografiją kūrė Vytautas Narbutas, kostiumų dailininkė – Jolanta Rimkutė.

Plačiau – Marijos Gabrienės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi