Kultūra

2018.10.06 14:18

Mirė viena garsiausių operos žvaigždžių M. Caballe

BNS, DELFI.lt, LRT.lt2018.10.06 14:18

Ispanijos operos superžvaigždė Montserrat Caballe  mirė šeštadienį vienoje Barselonos ligoninėje, būdama 85 metų, pranešė dienraštis „El Pais“.

Laikraštis citavo ligoninės šaltinius, sakiusius, kad sopranas mirė šeštadienį paryčiais Šv. Pauliaus ligoninėje, kur gydėsi nuo rugsėjo vidurio dėl tulžies akmenligės.

Ligoninės atstovas Abrahamas del Moralis sakė naujienų agentūrai „The Associated Press“, kad M. Caballe artimieji prašė neatskleisti dainininkės mirties priežasties.

Premjeras Pedro Sanchezas pagerbė garsiąją atlikėją, savo „Twitter“ žinutėje pareiškęs, kad Ispanija neteko „mūsų šalies didžios ambasadorės, tarptautiniu lygiu pripažįstamo soprano“.

„Montserrat Caballe, jos balsas ir švelnumas visuomet pasiliks su mumis“, – pridūrė jis.

Karalius Felipe VI taip pat pareiškė užuojautą dėl dainininkės mirties. Oficialioje monarcho tviterio paskyroje rašoma, kad M. Caballe buvo „didi operos dama, universaliosios kultūros legenda, geriausia iš geriausių.“

„Jos asmenybė ir neprilygstamas balsas lydės mus amžinai“, – pridūrė karalius.

Ispanų tenoras Jose Carrerasas pareiškė, kad operos pasaulis neteko „geriausio soprano“.

J. Carrerasas sakė Katalonijos radijui, kad „iš visų sopranų, kuriuos esu girdėjęs gyvai, niekada nesu girdėjęs nė vieno panašaus į Montserrat“.

Tenoras, kuris, kaip ir M. Caballe, yra gimęs Barselonoje, gyrė velionės „įvairiapusiškumą“ ir sakė, kad „ji galėjo dainuoti viską – nuo tyriausio bel canto iki pat (Richardo) Wagnerio  „Tristano ir Izoldos“.

1933-aisiais darbininkų klasės šeimoje gimusios M. Caballe muzikinis talentas atsiskleidė anksti – jau būdama septynerių ji dainavo Sebastiano Bacho kantatas.

Bel canto dainavimo stiliumi ir Gioachino Rossini, Vincenzo Bellini  bei Gaetano Donizetti interpretacijomis garsėjusios atlikėjos repertuaras buvo nepaprastai platus. M. Caballe yra sukūrusi 90 operos vaidmenų ir dalyvavusi beveik 4 000 scenos pasirodymų.

Tačiau pastaruoju metu M. Caballe sveikata buvo pašlijusi.

Barselonos valdžia nurodė, kad atsisveikinimo su žvaigžde ceremonija vyks sekmadienį, o laidotuvės – pirmadienį.

Tviskanti karjera

Būdama aštuonerių Montserrat įstojo į Barselonos licėjaus konservatoriją. Tarp pirmųjų jos mokytojų buvo Eugenia Kenny, Conchita Badea ir Napoleone Annovazzi. 1954-aisiais aukso medaliu baigusi mokyklą M. Caballe išvyko studijuoti operos į Milaną. 1956 metais ji pradėjo dainuoti Bazelio operos teatre ir tais pačiais metais šio Šveicarijos miesto Valstybiniame teatre atliko savo pirmąjį reikšmingą vaidmenį – Mimi Giacomo Puccini operoje „Bohema“.

Po ketverių metų M. Caballe jau buvo viena pagrindinių Brėmeno operos solisčių.

1964-aisiais M. Caballe sulaukė puikių įvertinimų už Manon vaidmenį to paties pavadinimo Jules'io Massenet operoje, pastatytoje Meksike, bet tik kitais metais Niujorke, sėkmingai susiklosčius aplinkybėms, solistė žengė didelį žingsnį tarptautinės šlovės link.

Likus nedaug laiko pasirengti, M. Caballe pakeitė sunegalavusį amerikiečių sopraną Marilyn Horne G. Donizetti operos „Lucrezia Borgia“ koncertiniame atlikime Niujorko „Carnegie Hall“ ir sulaukė didžiulio pasisekimo, atvėrusio jai visų svarbiausių pasaulio operos teatrų duris.

1969 m. M. Caballe atliko itin gerai įvertintą Elizabetės Valua vaidmenį Giuseppe Verdi operos „Don Karlas“ pastatyme Veronos arenoje.

M. Caballe taip pat buvo garsi dainų, ypač gimtųjų ispaniškųjų, atlikėja. Ji buvo ypač vertinama už balso grynumą, vokalo atspalvius ir išskirtinį pianissimo.

Operos solistė trumpam buvo įžengusi ir į popmuziką. 1987-aisiais duetu su roko grupės „Queen“ lyderiu Freddie Mercury ji atliko hitu tapusią dainą „Barcelona“, o vėliau įrašė to paties pavadinimo albumą, kurio titulinė daina tapo 1992-ųjų vasaros olimpiados, surengtos šiame Ispanijos mieste, himnu.

2015-aisiais M. Caballe, nesumokėjusi Ispanijos iždui daugiau nei 500 tūkst. pajamų mokesčio, teismas skyrė lygtinę pusės metų laisvės atėmimo bausmę baudą už mokesčių vengimą.

Operos solistė, kurios visas vardas – Maria de Montserrat Viviana Concepcion Caballe i Folch, aktyviai dalyvavo labdaringoje veikloje ir buvo UNESCO geros valios ambasadorė. Be kita ko, ji įsteigė paramos skurstantiems vaikams fondą Barselonoje.

1964-aisias M. Caballe ištekėjo už ispanų tenoro Bernabe Marti. Pora susilaukė dviejų vaikų – sūnaus Bernabe Marti jaunesniojo ir dukters Montserrat Marti, taip pat tapusios sėkmingu sopranu.

Lietuvių operos solistės Nomedos Kazlaus prisiminimai apie pažintį su garsiąja M. Caballe – šioje nuorodoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.