Kultūra

2018.10.05 00:10

J. White`as koncertuoja Vilniuje – tokio koncerto Lietuvoje dar nebuvo

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2018.10.05 00:10

„Noriu, kad žmonės gyventų čia ir dabar. Juokinga, kad lengviausias būdas tapti maištininku – paprašyti žmonių išsijungti telefonus“, – savo sprendimą neleisti koncerte naudotis išmaniaisiais aiškina šiuolaikinio roko genijumi tituluojamas Jackas White‘as. Pasak muzikos kritikės Emilijos Visockaitės, roko muzikai J. White‘as yra esminė figūra – jis pats vienas atlaiko visas abejones dėl roko ateities.

Muzikologas, LRT OPUS laidos „Muzikos pasaulis pagal Dovydą Bluvšteiną“ vedėjas Dovydas Bluvšteinas LRT.lt sako, kad J. White‘as yra vienas kokybiškiausiai roko muziką šiuo metu grojančių atlikėjų, nors pastebi, kad atlikėjas groja žanro ribose ir nepasiūlo nieko naujo.

„J. White‘as – gerai išmanantis roko istoriją ir įvaldęs gitarą bei roko kompozicijas, technikas žmogus. Jis labai kokybiškai atkartoja bazinius roko elementus savo kompozicijose. Nėra jokių abejonių, kad šiuo metu jis yra vienas kokybiškiausiai roko muziką grojančių atlikėjų. Tai – aukščiausios kategorijos atlikėjas.

Jo privalumas tas, kad didžiulės konkurencijos aplinkybėmis, nieko naujo nepasiūlydamas, atkartodamas bazinius roko elementus žanro ribose, jis sugebėjo prasimušti į aukščiausią lygą“, – kalba D. Bluvšteinas.

Tačiau muzikos kritikė E. Visockaitė nesutinka, kad J. White‘as groja roko žanro ribose ir nepasiūlo nieko naujo.

„Žanrą ir rėmus J. White‘as susikūrė pats, dar „White Stripes“ laikais. Jie buvo garažinio, bliuzinio roko vėliavnešiai. Jo muzikos esmė, manyčiau, yra senamadiškumo ir novatoriškumo derinys. Muzikos istorija jam labai svarbi, jis ją saugo ir gaivina, bet kartu ieško modernių sprendimų“, – tvirtina E. Visockaitė.

Pasak pašnekovės, muzikos pasaulyje J. White‘as yra unikalus atlikėjas. „Pirmiausia – dėl susikurto išskirtinio įvaizdžio, nuoseklios kūrybinės vizijos (minimalizmas, asketizmas), o roko muzikai jis yra esminė figūra – jis pats vienas atlaiko visas abejones dėl roko ateities“, – sako muzikos kritikė.

Albumų pardavimai liudija – jis kietas

Pasak D. Bluvšteino, apie tai, kad J. White‘as – kietas atlikėjas, liudija vien jau jo albumų pardavimai.

Pirmąjį 2018-ųjų pusmetį J. White‘o vinilinis albumas „Boarding House Reach“ buvo perkamiausias visame pasaulyje. Pirmoje vietoje tarp perkamiausių puikavosi ir jo albumai „Lazaretto“ bei „Blunderbuss“.

Savo ruožtu E. Visockaitė tikina, kad jo gerbėjams J. White‘ą privalu išgirsti gyvai, nes gyvai jis skamba kur kas stipriau, nei albumuose.

„Roko Lietuvoje nelabai kada buvo, tad verta pasižiūrėti į vieną geriausių jo pavyzdžių. Ir gal svarbiausia, kad gyvai J. White‘as yra šimtą kartų gaivališkesnis nei įrašuose. Jo albumai tvarkingi ir racionalūs, bet scenoje jis turi neįtikėtinos jėgos“, – kalba E. Visockytė.

Jokių asmenukių ir koncerto stebėjimo išmaniojo ekrane

Atvykusių į koncertą laukė ne tik mėgstamo atlikėjo muzika, tačiau ir išbandymas – koncertą teks stebėti be išmaniojo telefono, asmenukių, gyvų transliacijų socialiniuose tinkluose.

Atėjusių į koncertą paprašyta telefoną ir kitus filmavimo įrenginius įdėti į specialų dėklą, kurio pats telefono ar kito įrenginio savininkas negali atidaryti. Savo telefonu koncerto metu galima pasinaudoti tik išėjus į tam tikrą erdvę arenoje.

Panašių veiksmų jau ėmėsi ir Kanye West‘as, ir komikas Chrisas Rock‘as, tačiau tai pirmosios pasaulyje tokio masto gastrolės be telefonų.

Muzikos tinklalapio „Consequence of Sound“ žurnalistas, apsilankęs viename pirmųjų šio turo koncertų Niujorke rašė: „Užrakinus savo telefoną mažame žaliame dėkle, apėmė absoliutaus tyrumo pojūtis. Koncertas pasikeitė jau vien dėl to, kad vaizdo nebetemdė ekranai. Be to, visi buvom priversti susitelkti į tai, kas vyksta šią akimirką.“

Nepanašu, kad ir Lietuvos publikai šis iššūkis būtų pasirodęs pernelyg sudėtingas. Daugybė besišypsančių veidų linksėjo galvomis į ritmą, drauge su J. White'u traukė dainų tekstus. Nebuvo matyti ir daug tokių, kurie spruktų iš salės į specialią erdvę pasinaudoti išmaniaisiais.

Siurprizas auditorijai – lietuvių kilmės aktorius ir dainininkas

Kai jau atrodė, kad koncertas baigėsi anksčiau nei tikėtasi ir salė klausiamai žvalgėsi vieni į kitus, paaiškėjo, kad tai – tik pauzė prieš koncerto staigmeną. Scenoje pasirodė lietuvių kilmės aktorius ir dainininkas Johnas C. Reilly.

Per savo karjerą atlikęs daugiau nei 100 vaidmenų įvairiuose filmuose ir serialuose, J. C. Reilly turbūt yra bene geriausiai žinomas iš miuziklo „Čikaga“ ekranizacijos. Filme, kaip ir ketvirtadienio vakarą scenoje, J. C. Reilly atliko kūrinį „Mr. Cellophane“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.