Kultūra

2018.10.04 12:10

Interaktyvioje audioekskursijoje – Sausio 13-osios nakties žmonių padrąsinimai, dūžtančių langų garsai

LRT.lt2018.10.04 12:10

Jau šią savaitę prie Vilniaus TV bokšto pradeda veikti speciali interaktyvi audioekskursija „Sausio 13-osios aidai“, kuri trumpam perkels į tragiškos nakties įvykius. Atsisiuntus programėlę į išmanųjį telefoną bus galima išgirsti, kokie garsai lydėjo sovietų karių puolimą, žmonių nerimą, kovą už laisvę. Girdėsis, kurioje vietoje degė laužai ir kaip paprasti žmonės drąsino vieni kitus tą pragarišką naktį.

Autentiškuose garso įrašuose skamba pavienės minios frazės, Juozo Jermalavičiaus provokuojantys žodžiai, patriotinių dainų fragmentai, girdisi dūžtantys TV bokšto langų stiklai, laužiama tvora, tankų maitojami objektai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Tikiu, kad tikrų įvykių autentiškais garsais paremta audioekskursija išjudins prisiminimus, apmąstymus. Vieniems tai bus prisiminimų kelionė po tos nakties beprotybę. Kiti galbūt pirmą kartą prisilies prie šios reikšmingos Lietuvai datos ir pateks į tą įtampos, provokacijų ir tikėjimo kupiną aplinką. Neabejoju, kad užplūs keisti jausmai, kai aplink matysite šių dienų tvarkingą pievą ar rudenėjantį mišką, o ausinėse girdėsite tos nakties garsus. Istorija tarsi trumpam sugrįš“, – pasakoja Andrius Lekavičius, „Sausio 13-osios aidai“ idėjos autorius.

Audioekskursija veiks tik prie TV bokšto

Norintiems išbandyti audioekskursiją reikės atvykti prie TV bokšto, į išmanųjį telefoną parsisiųsti specialią „Sausio 13-osios aidų“ mobiliąją programėlę, prie jos prisijungti, užsidėti ausines ir su interaktyviu žemėlapiu pasivaikščioti po Vilniaus TV bokšto teritoriją.

Pasak projekto kūrėjų, programėlės žemėlapyje nurodyta 13 garso šaltinių, kurie aprėps apie 100 m spindulio plotą aplink bokštą iki pat Sudervės gatvės.

E. Genio/LRT nuotr.

„Visi garso įrašai surinkti iš autentiškų vaizdo ir garso archyvų, kuriuos užfiksavo tą naktį dirbę Lietuvos ir užsienio žurnalistai. Siekėme sukurti ypač autentišką patyrimą, todėl maksimalaus tikslumo dėka bus galima išgirsti, kas vyko toje konkrečioje vietoje prie TV bokšto, kurioje stovi audioekskursijos besiklausantis žmogus, atkartojame garsus netgi pagal konkrečią geografinę lokaciją“, – pasakoja A. Lekavičius.

27 min. trukmės garso įrašuose nėra nuoseklaus pasakojimo – tvarką ar eiliškumą kiekvienas projekto dalyvis pasirinks individualiai.

Mobilioji programėlė ir audioekskursija „Sausio 13-osios aidai“ yra nemokama. Programėlėje esantis žemėlapis veiks tik esant netoliese Vilniaus TV bokšto. Daugiau informacijos čia.

Projektas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti. Jo įgyvendinimą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.