Kultūra

2018.09.28 17:37

Architektai: Reformatų skvero projektą reikėtų rengti iš naujo

LRT.lt2018.09.28 17:37

Vilniaus regioninė architektūros taryba (RAT) sukritikavo Reformatų skvero tvarkymo projektą, teigdama, jog jam reikėtų organizuoti viešą architektūrinį konkursą ir sprendinius keisti iš esmės, prieš tai atlikus išsamius istorinius, archeologinius, urbanistinius ir architektūrinius tyrimus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Projekto sprendiniai, kaip rašoma RAT išvadoje, neatitinka architektūros kokybės kriterijų – nekuria kokybiškesnės aplinkos, o istorinių, kultūrinių sluoksnių ženklinimas ir raiška projekte yra nepakankamai pagrįsti ir esą reikalauja rimto peržiūrėjimo. Ekspertai taip pat pabrėžia, jog formuojant projekto tikslus ir uždavinius bei kuriant erdvinius – meninius akcentus neatsižvelgta į istorinius duomenis bei vietos bendruomenių lūkesčius.

Taryba konstatavo, kad nėra detalios projektavimo programos, pagal kurią būtų aiški atkūrimo, restauravimo, naujų darinių bei elementų kūrimo argumentacija. Taip pat pasigesta aiškios ir vientisos projekto architektūrinės koncepcijos bei idėjos.

Taryba taip pat pabrėžia, kad  pėsčiųjų traktas, kuris buvo sukurtas nuo Tauro kalno, per P. Cvirkos skverą bei F. Zappos paminklo erdvę iki Sinagogos, lygiagrečiai Pylimo gatvei yra viena iš unikalių Vilniaus urbanistinio audinio savybių, į kurią projekto sprendiniai atsižvelgia nepakankamai, mano architektai. Tarybos nuomone, šią jo savybę derėtų išlaikyti kaip svarbų kultūrinį, istorinį sluoksnį, kartu derinant jį su reformatų teritorijos kultūriniais ženklais –  pažymėta kapinių, buvusių koplyčių bei konsistorijos pastato vietomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.