Kultūra

2018.09.17 10:47

Toronto kino festivalyje triumfavo draminė komedija „Žalioji knyga“

BNS2018.09.17 10:47

Peterio Farrelly draminė komedija „Žalioji knyga“, kurioje vaidina Mahershala Ali ir Viggo Mortensenas, sekmadienį pelnė Toronto tarptautinio kino festivalio žiūrovų prizą ir taip netikėtai tapo realia pretendente į „Oskarus“.

Filmas, kurio veiksmas vyksta 7-ajame dešimtmetyje, pasakoja apie italų kilmės amerikietį apsaugininką, apsiimantį dirbti vairuotoju afroamerikiečių pianistui ir vežioti jį po JAV pietus, kur jam vienam keliauti būtų pernelyg pavojinga.

„Dar neatsigavau po reakcijos į filmą (Toronte), tai neįtikima“, – nurodė P. Farrelly, labiausiai garsėjantis komedijomis „Bukas ir bukesnis“ bei „Pakvaišę dėl Merės“.

Dėl tokios režisieriaus filmografijos nedaug ekspertų prognozavo naujajai juostai sėkmę Toronte, tačiau publikos reakcija buvo labai entuziastinga. 

„Šis laimėjimas pranoko beprotiškiausias mano svajones“, – sakė P. Farrelly.

„Žalioji knyga“ įveikė Alfonso Cuarono „Romą“, kuriai teko trečioji vieta, ir Barry Jenkinso filmą „If Beale Street Could Talk“, kuriam teko antroji vieta.

Tikrais įvykiais paremta „Žalioji knyga“ pasakoja apie Jamaikos imigrantų sūnų Doną Shirley, kurį suvaidino M. Ali. Jis laikosi tarytum tikras princas, kalba idealia anglų kalba, bet, kaip sakė festivalio organizatoriai, „nėra sukurtas brutaliam savo laikų fanatiškumui“.

Tad jis nusisamdo rėksmingą peštuką Tony „Lipą“ Vallelongą, kurį suvaidino V. Mortensenas, kad šis jį lydėtų kelionėje pagal afroamerikiečiams keliautojams skirtą vadovą „The Negro Motorist Green Book“, nurodantį saugius viešbučius ir restoranus pietinėse valstijose, kur tuo metu galiojo segregacija.

Daugelį nustebino tai, kad į pirmąjį trejetą nepateko Bradley Cooperio „Gimė žvaigždė“. Šis Holivudo klasikinės juostos perdirbinys su Lady Gaga daugelio buvo laikomas favoritu.

Dokumentikos kategorijoje Toronto žiūrovų apdovanojimas atiteko Elizabeth Chai Vasarhelyi ir Jimmy Chino juostai „Free Solo“ apie alpinistą Alexą Honnoldą.

Pernai Toronto žiūrovų apdovanojimas atiteko filmui „Trys stendai prie Ebingo, Misūryje“.

Toronto kino festivalis yra didžiausias Šiaurės Amerikoje. Tai tradiciškai svarbus renginys apie „Oskarus“ galvojančioms kino studijoms ir platintojams; jame dalyvauja nemažai žiniasklaidos atstovų.

Nuo 1978-ųjų skiriamas „Žmonių pasirinkimo“ apdovanojimas, kurio laureatas išrenkamas vien žiūrovų balsavimu, laikomas Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimų pranašu. Septyni ankstesni jo laimėtojai vėliau gavo geriausio filmo „Oskarą“.

Tuo tarpu prestižinės Kanų kino festivalio „Auksinės palmės šakelės“ laureatas „Oskarų“ šlovę pelnė tik kartą, 1955 metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.