Kultūra

2018.09.13 16:14

„Kaunas Opener 2018“: ką veikti Kaune šį savaitgalį?

LRT.lt 2018.09.13 16:14

Antrus metus rengiamas atviros kultūros festivalis „Kaunas Opener“ kviečia miestiečius praleisti savaitgalį kultūringai. Šiemet festivalis pristato naujas temines ir architektūrines ekskursijas, pasivaikščiojimus Kauno mikrorajonuose su čia gyvenusiais ir daug nuveikusiais kauniečiais. Nemokamai duris pravers daug miesto muziejų ir galerijų, o kauniečių pamiltose ir dar neatrastose vietose menininkai ir kultūrinės įstaigos siūlys prisijungti prie kitų festivalio veiklų, rašoma pranešime spaudai.

Kauniečiams duris nemokamai pravers ir į specialias programas šį savaitgalį pakvies daugiau nei 20 miesto muziejų ir galerijų. Penktadienį ir šeštadienį nuo 11 iki 17 val. miestiečių lauks istorinė prezidentūra. Jos sodelyje rugsėjo 14 d. 15:00 ir 16:00 val. vyks ekskursija „Didieji Pirmosios Lietuvos Respublikos pasiekimai“, o rugsėjo 15 ir 16 d. 12:00 ir 14:00 val. pačiame muziejuje vyks ekskursijos „100 reikšmingiausių Pirmosios Lietuvos Respublikos įvykių“ (būtina registracija).

Penktadienį ir šeštadienį nuo 10 iki 17 val. kauniečiams duris atvers Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejus. Čia, vedami aukščiausios kvalifikacijos farmacijos profesionalų, lankytojai turės galimybę nemokamai išvysti farmacijos skyriaus ekspoziciją ir dalyvauti organizuojamose ekskursijose (būtina registracija).

Kęstučio g. 62 esantis Nacionalinio Kauno dramos teatro kiemelis penktadienį paruošė itin spalvingą programą. Animacijos klasė kino centre „Romuva“, edukaciniai teatro ir scenos judesio užsiėmimai, Teatro fabriko dirbtuvės ir staigmena tarptautinio džiazo festivalio „Kaunas Jazz“ mylėtojams – vakaras su festivalio komanda, kuri pasidalins buvusių festivalių istorijomis ir pakvies užmesti akį į renginio užkulisius.

Penktadienį 15 val. galerijoje „Balta“ unikalių Kauno Kalėdų eglučių kūrėja Jolanta Šmidtienė rengia susitikimą su miestiečiais, kurio metu žada pirmą kartą praskleisti paslapties šydą, iš ko ir kaip bus gaminama 2019-ųjų Kalėdų eglutė.

Penktadienį 20 val. VDU didžiojoje salėje vyks Julijos Činčytės ir Mariaus Skukausko dokumentinio filmo „Kalbantis lobis“ peržiūra. Filmas pasakoja Kauno radiofono plokštelių paslėpimo ir atradimo istoriją. Dokumentuojami gyvų amžininkų prisiminimai, radiofono istorija, plokštelių likimas po jų atradimo 1992 m.

Šeštadienį IX forto muziejus paruošė tris nemokamas edukacijas jaunimui ir suaugusiems: 12 val.  – „(Iš)gyventi tremtyje“ apie priverstinį Lietuvos prijungimą prie Sovietų Sąjungos, masinius Lietuvos gyventojų trėmimus ir tremties kasdienybę. 14 val. – „Žydų kultūra ir pasiekimai“, 16 val. – „Pabėgimas iš IX forto“, kurio metu dalyviai susipažins su filmuose ir knygose įamžinta 64 kalinių – lavonų degintojų – pabėgimo iš IX forto istorija. Į visas muziejaus ekskursijas būtina išankstinė registracija.

Festivalio metu bus galima nemokamai išvysti Tado Ivanausko zoologijos muziejaus, Aviacijos muziejaus, brangakmenių (gemologijos) muziejaus, Prezidento Valdo Adamkaus muziejaus, M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, Kauno rajono muziejaus, Švietimo istorijos muziejaus, Sporto muziejaus ekspozicijas, taip pat apsilankyti Kauno paveikslų galerijoje, galerijose „Meno parkas“, „Balta“, „Kauno langas“, „Eglės galerija“. Visų muziejų ir galerijų darbo valandos savaitgalį ir lankymo sąlygos aprašytos portale www.kaunasopener.lt

Festivalis kasmet pasižymi teminių ir architektūrinių ekskursijų įvairove. Šiemet renginio organizatoriai ir profesionalūs gidai kvies aplankyti svarbiausias su žydų istorija susijusias vietas (ekskursijoje „Žydiškasis Kaunas“). Keliais šimtmečiais atgal kauniečius nukels ekskursija „Kauno „mažasis Vatikanas“ – trumpas apsilankymas seniausioje Kauno dalyje, kur nuo XVI amžiaus kūrėsi Katalikų bažnyčios institucijos. Bohemišką Kauno dvasią pajusti padės ekskursija „3 Laisvės alėjos legendos“, kurios metu bus aplankytos 3 Laisvės alėjoje ilgiausiai gyvuojančios maitinimo įstaigos. Jų istorijas papasakos daugybę metų čia praleidę ir dirbę herojai. Į penktojo dešimtmečio Kauną nukels teminė ekskursija „Sugiharos keliu“. Čijunė Sugihara – Japonijos diplomatas, Antrojo pasaulinio karo metais Kaune įsteigęs Japonijos konsulatą ir čia išdavinėjęs laikinojoje sostinėje gyvenusiems žydams „gyvybės vizas“ į Japoniją.

Architektūrinių ekskursijų meniu šiemet taip pat kiek platesnis – ekskursijos vyks lietuviško funkcionalizmo pavyzdžiu vadinamuose „Pieno centro“ rūmuose, tarpukario modernizmo dvasia alsuojančiuose „Prekybos, pramonės ir amatų rūmuose“, Kauno viešojoje bibliotekoje. Pažinti Kauną iš visiškai kitokios pusės pakvies ekskursijos Nacionaliniame Kauno dramos teatre, Kauno Algirdo Brazausko hidroelektrinėje, ilgą ir įtemptą istoriją slepiančiame Sobore ir Kauno „Žalgirio“ arenoje.

Ekskursijų sąrašas šiemet pasipildė mikrorajonų ekskursijomis. Čia kauniečiai bus kviečiami keliauti garsių, Kaune augusių menininkų, visuomenės veikėjų praeities takais, o ekskursijoje dalyvaujantis gidas papildys svečio pasakojimus žiniomis apie lankomų vietų praeitį. Penktadienį Kauno centras kvies į pasivaikščiojimą su Gyčiu Padegimu ir Erika Drungyte, šeštadienį kauniečių lauks Šančiai su Egidijumi Sipavičiumi ir romantišksis Žaliakalnis su Kauno Rotušės ceremonmeisteriu Kęstučiu Ignatavičiumi.

Sekmadienį kauniečių lauks ypatinga popietė – nuo 18 iki 21 val. netoli „Caffeine“ (Vilniaus g. 3) vyks lindy hop stiliaus šokio performansas „All that Swing“, į kurį galės įsitraukti kiekvienas senamiesčio praeivis.  „Kaunas Opener 2018“ vainikuos įspūdingas alternatyvios muzikos vakaras, kurio metu pasirodys dvi sparčiai populiarėjančios jaunos grupės – jautì + Sẽni. Koncertas vyks sekmadienį, 20 val., „PuntoJazz“ palėpėje.

Šiemet festivalis vyksta Kauno jaunimo dienų metu, kurios rugsėjo 14–15 dienomis kauniečius suburs į dar nematytą muzikos, filmų, akrobatikos, virtualios realybės ir netgi robotų fiestą Kauno Nepriklausomybės aikštėje (greta Soboro).

Į daugumą renginių ir ekskursijų privaloma registruotis. Pilną dalyvaujančių muziejų, galerijų, meno, muzikos ir šokio pasirodymų, vykdomų ekskursijų ir kitų renginių sąrašą bei informaciją, kaip į juos užsiregistruoti, rasite portale www.kaunasopener.lt.