Kultūra

2018.09.13 11:45

Pirmąkart Lietuvoje: Ph. Glasso kūrinius atliks žymus lietuvių fortepijono duetas

LRT.lt 2018.09.13 11:45

Akivaizdu, jog muzika fortepijonui yra viena iš Philipo Glasso vizitinių kortelių, tačiau koncertą dviem fortepijonams ir orkestrui jis yra parašęs tik vieną – tai 2015 m. sukurtas didelės apimties kūrinys, kuris šį rudenį pirmą kartą atkeliauja ir į Lietuvą. Ph. Glasso dvigubą fortepijoninį koncertą atliks žymiausias Lietuvos fortepijoninis duetas Rūta Rikterė ir Zbignevas Ibelhauptas bei Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, kuriam diriguos Robertas Šervenikas. Išskirtinis vakaras įvyks spalio 27 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, rašoma pranešime spaudai.

Pasaulinės muzikos įžymybės Ph. Glasso muzikos koncertai Lietuvoje kaskart tampa laukiamiausiu muzikiniu įvykiu – 2014 ir 2016 m. Vilniaus kongresų rūmuose surengti šio kompozitoriaus koncertai buvo perpildyti publikos. Tai visai nenuostabu – šio kūrėjo darbai seniai ištrynė bet kokias muzikines ribas, o menininko įtaka kultūrai buvo įvertinta ne vienu apdovanojimu, taip pat ir paties Baracko Obamos įteiktu Nacionaliniu medaliu už novatorišką, muzikos galimybes praplėtusią kūrybą.

Praėję 2017-ieji Ph. Glassui buvo ypatingai produktyvūs – minėdamas savo 80-metį jis sukūrė jau 11-ąją savo simfoniją, kurios premjera nuskambėjo prestižinėje Niujorko „Carnegie Hall“ salėje. Šiuo metu jis jau kuria ir dvyliktąją simfoniją, kurios premjera suplanuota 2019 m. Los Andžele.

Vieno įdomiausių pastarojo meto kūrinių, Ph. Glasso Koncerto dviem fortepijonams ir orkestrui premjeroje, kuri vyko 2015 m. Los Andžele, Walto Disney'aus koncertų salėje, dalyvavo fortepijoninis duetas, seserys Katia ir Marielle Labèque bei „Grammy“ laimėtojai – Los Andželo filharmonijos simfoninis orkestras ir garsusis dirigentas Gustavo Dudamelis.

Po premjeros kūrinį įvertino „The Guardian“ kritikai, pažymėdami, kad jis – tarsi vėlyvojo Ph. Glasso stiliaus kvintesencija. Koncerto lietuviškąją premjerą atliksiantys pianistai, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai R. Rikterė ir Z. Ibelhauptas, praėjusį rudenį publiką sužavėjo puikiu Johno Adamso „Grand Pianola Music“ atlikimu, o šiemet toliau tęsia ryškiausių amerikiečių kompozitorių kūrinių pristatymo odisėją.

Ph. Glasso dvigubas fortepijoninis koncertas – ne vienintelė šio vakaro intriga. Viena įdomiausių šiandienos JAV kūrėjų, Pulitzerio premijos laureatė Julia Wolfe yra sukūrusi originalų Koncertą kūno perkusijai ir orkestrui „riSE and fLY“, kurio solistas – įžymus britų perkusininkas Colinas Currie. Šio atlikėjo asmenyje žmogaus kūnas tampa stulbinančiu perkusiniu instrumentu – būtent jam J. Wolfe ir sukūrė „riSE and fLY“. Vakaro programą taip pat papildys meistriškas suomių kompozitoriaus Magnuso Lindbergo kūrinys „ERA“, kurį Amsterdamo „Concertgebouw“ užsakė švęsdama savo 125-ąsias metines, bei lietuvių kompozitorės Loretos Narvilaitės naujas opusas arfai ir orkestrui.

Ph. Glasso Koncerto dviem fortepijonams ir orkestrui premjera Lietuvoje – spalio 27 d., 19 val., Nacionalinėje filharmonijoje. Bilietus galima įsigyti Filharmonijos kasose, internetiniuose portaluose ir bilietų platinimo svetainėje.