Naujienų srautas

Kultūra2018.09.06 10:54

Toronto kino festivalyje dominuos dokumentika, siaubo filmų klasika ir politika

BNS 2018.09.06 10:54

Šių metų Toronto kino festivalyje (TIFF) daugiausiai dėmesio bus skiriama dokumentikai, klasikinėms siaubo juostoms bei politikai.

43-ajame kasmetiniame kino festivalyje bus parodyta daugiau kaip 300 pilnametražių ir trumpametražių filmų, sukurtų 74 šalyse – iš viso 31 300 minučių kino. Didžiausias Šiaurės Amerikos kino festivalis prasideda ketvirtadienį ir tęsis iki rugsėjo 16-osios.

Dažnai TIFF laikomas platforma, kurioje į „Oskarus“ pretenduojančios kino studijos gali pareklamuoti savo kūrinius; ant raudonojo kilimo didžiausiame Kanados mieste kasmet pasirodo šimtai kino kūrėjų bei aktorių.

Šiemet festivalyje laukiama tokių žvaigždžių kaip Alecas Baldwinas, Steve`as Carellas, Penelope Cruz, Drake`as, Matthew McConaughey, Robertas Redfordas, Chrisas Pine`as ir Hilary Swank.

Keli režisieriai taip pat žada pristatyti savo pirmąsias juostas anglų kalba, įskaitant Xavier Dolaną, į Torontą atvešiantį savo itin lauktą dramą „Džono F. Donovano gyvenimas ir mirtis“ (The Death and Life of John F. Donovan).

Tuo tarpu iš Čilės kilęs režisierius Sebastianas Lelio, laimėjęs „Oskarą“ už 2017-ųjų „Fantastišką moterį“ (Una mujer fantastica), Toronte pristatys savo 2013-aisiais ispanų kalba išleistos juostos anglišką perdirbinį „Gloria Bell“. Šiame filme suvaidino Julianne Moore.

„Adaptuoti kitai publikai filmą, kurį jau esi sukūręs, ir išlaikyti jo širdį yra ypač sunku“, - sakė TIFF meno direktorius Cameronas Bailey, negailėdamas pagyrų S. Lelio talentui.

Holivudo kino studijos savo ruožtu festivalio vėlyvuosiuose seansuose viliasi įkvėpti naują gyvybę klasikinėms siaubo juostų franšizėms „Grobuonis“ (Predator) ir „Helovinas“ (Halloween).

„Šiemet išvysite, kaip kino kūrėjai neria gilyn ir grumiasi su pokyčiais, kuriuos stebime visuomenėje, ir daro tai keliais skirtingais būdais“, - naujienų agentūrai AFP sakė C. Bailey.

Jis paminėjo tokius pavyzdžius kaip Steve`o McQueeno trileris „Našlės“ (Widows) su Viola Davis bei Claire Denis juosta „High Life“ su Robertu Pattinsonu ir Juliette Binoche.

Pirmasis šių filmų pasakoja apie apiplėšimą, bet S. McQueenas, kurio „12 vergovės metų“ (12 Years A Slave) pelnė TIFF žiūrovų prizą, o 2014-aisiais – geriausio filmo „Oskarą“, taip pat tyrinėja Čikagą kaip „jaudinančią, besikeičiančią vietą, kur politika, rasinis ir klasinis susiskaldymas veikia žmonių gyvenimus“, sakė C. Bailey.

Tuo tarpu C. Denis filme kosminės misijos fone „tyrinėjami lyties klausimai“, pasakojo festivalio meno direktorius.

S. McQueenas, Reuters/Scanpix nuotr.

Dramos iš tikro gyvenimo

Toronte bus parodyta daug dokumentikos, įskaitant juostas apie legendinį muzikos prodiuserį Quincy Jonesą, įtakingą režisierių Ingmarą Bergmaną ir sopraną Marią Callas. Taip pat pristatomas filmas „Dramblių karalienė“ (The Elephant Queen), pasakojantis apie vienos dramblių bandos kelionę, ir „Tiesa apie robotus žudikus“ (The Truth About Killer Robots).

„Susidomėjimas dokumentiniais filmais išaugęs, – sakė C. Bailey. – Žiūrovai ieško tiesos ir atsigręžia į kino kūrėjus, kuriais pasitiki.“

Keli šių dokumentinių filmų dar ieško platintojų, tad „kalbant apie įsigijimą yra tarp „karščiausių“ filmų“, sakė jis.

Pas tuos, kas domisi politika, grįžta Michaelas Moore`as, juostoje Farenheitas 11/9“ (Fahrenheit 11/9), nuodugniai pasakojantis, kaip iškilo Donaldas Trumpas. Šis filmas yra neoficialus tęsinys po hitu tapusio jo 2004 metų dokumentinio filmo „Farenheitas 9/11“ (Fahrenheit 9/11).

Be to, bus parodyta demaskuojanti „Amerikos dharma“ (American Dharma) apie D. Trumpo strategą Steveną Bannoną, „Putino liudininkai“ (Putin`s Witnesses) apie Rusijos lyderius ir Wernerio Herzogo „Susitikimas su Gorbačiovu“ (Meeting Gorbachev).

Jasono Reitmano biografiniame filme „Favoritas“ (The Front Runner) apie JAV senatoriaus Gary Harto 1988 metų prezidentinę kampaniją, kurią sužlugdė skandalingas romanas, vaidina Hugh Jackmanas, Vera Farmiga ir J. K. Simmonsas.

Ankstesniais metais tokie filmai kaip „Sensacija“ (Spotlight), „Lūšnynų milijonierius“ (Slumdog Millionaire) ir „Karaliaus kalba“ (The King`s Speech) iš pradžių Toronte laimėjo žiūrovų prizą geriausiam filmui, o vėliau pelnė pagrindinius „Oskarus“.

Daugelis šiemet Toronto festivaliui pateiktų filmų, pretenduojančių į apdovanojimus, įskaitant filmo „Gimė žvaigždė“ (A Star is Born) perdirbinį su Lady Gaga, Damieno Chazelle`io dokumentinį filmą „Pirmasis žmogus“ (First Man) apie Neilą Armstrongą, kurį suvaidino Ryanas Goslingas, ir vesterną „Broliai Sistersai“ (The Sisters Brothers) su Joaquinu Phoenixu, jau buvo parodyti Venecijoje ar Niujorko kino festivalyje.

2017 metais Toronto festivalis padėjo pastūmėti Barry Jenkinso „Mėnesieną“ (Moonlight) „Oskarų“ šlovės link.

Šio filmo premjera įvyko Teljuraido kino festivalyje Kolorade, tačiau naujausią savo darbą „If Beale Street Could Talk“, pasakojantį apie 8-ojo dešimtmečio Harlemą ir moterį, bandančią vaduoti iš kalėjimo neteisingai apkaltintą sužadėtinį, režisierius nusprendė pristatyti Toronte.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi