Kultūra

2018.09.05 16:18

Rudenį sostinėje prasideda aktyvus kultūrinis gyvenimas: kur nueiti?

Denisas Kolomyckis, LRT.lt2018.09.05 16:18

Rudenį sostinėje prasideda aktyvus kultūrinis gyvenimas.

Meno kūriniai, kuriuose nereikia ieškoti papildomos prasmės

Galerijoje „Meno niša“ pristatoma antroji menininko Jurgio Tarabildos personalinė paroda „Realybės šou“. Galerija, egzistuojanti jau 16 metų, tęsia savo projektą „Meno erdvė jauniesiems menininkams“, kuriame yra pristatomi įvairūs jaunieji šiuolaikinio meno kūrėjai. Galerija, kaip institucija, buria ir atstovauja savo menininkų ratą, pristato jų darbų parodas Lietuvoje bei meno mugėse užsienyje.

„Mūsų galerijoje visi menininkai labai skirtingi, nes galerijos tikslas yra atspindėti skirtingas medijas. Užteko vieno susitikimo su Jurgiu Tarabilda, kad susikalbėtume ir suprastume, kad galime pasiekti bendrą rezultatą“, – teigia parodos kuratorė Sonata Baliuckaitė. Pasak jos, santykis su menininku yra labai svarbus, ypač norint verbalizuoti savo kūrybos mintį ar aiškinant kūrybos procesą, apmąstant jo vystymąsi.

„Kai pradėjome dirbti su Jurgiu, nežinojome, koks bus galutinis šios parodos rezultatas, kokie bus kūriniai: ar tapyba, ar objektai, ar video. Dabar parodoje matome fotografiją, video, tapybą ir grynąją tapybos formą, gal net tapybos tyrimą“, – sako kuratorė. Praėjusiais metais menininkas buvo apdovanotas publikos apdovanojimu tarptautiniame „Jaunojo tapytojo prizo“ konkurse.

Pats menininkas J. Tarabilda teigia, kad dauguma ateinančių į parodas žmonių galvoja, ką menininkas turėjo omenyje kurdamas: „Mano ekspozicijoje nereikėtų to daryti. Nereikėtų kelti klausimų, galvoti, ką aš turėjau omenyje kurdamas vieną ar kitą savo darbą. Manau, kad tikslas turėtų būti pabuvimas su kūriniu jo nekvestionuojant.“

Paroda „Realybės šou“ veiks iki rugsėjo 29 d.. Galerija „Meno niša“. Parodos lankymo laikas: II – V 12 – 18 val. VI 12 – 16 val.

Kultūrinės jungtys, kuriamos šiuolaikiniu menu

„Laukiant kito atėjimo“ yra dviejų dalių paroda, kurios pirmosios dalies atidarymas įvyko rugpjūčio 31 dieną „Šiuolaikinio meno centre“ Vilniuje, o antroji vyks Varšuvoje. Per dvi atidarymo dienas ekspozicijų erdvėje tarp pristatomų darbų buvo galima pamatyti ir išgirsti parodos dalyvių, menininkų performansų, vaizdo ir garso instaliacijų.

Paroda „Laukiant kito atėjimo“ jau vien savo pavadinimu kviečia permąstyti erdvės, laiko ir objekto santykį, o daugiau nei dvidešimties menininkų ir skirtingų menininkų grupių darbai ieško atsakymo į kitos, transformuotos erdvės egzistavimą ir tarsi klausia – jei toks būtų, kokį jį matytume, kaip pergyventume? Kiekviena parodos dalis klausia, koks kūrybos santykis su pasauliu gali atsirasti dabarties politinėmis sąlygomis.

Ši paroda skirta Lenkijos ir Lietuvos nepriklausomybių atkūrimo šimtmečiui pažymėti. Dviejų šalių istorijas sieja ne vienas istorinis, politinis, kultūrinis naratyvas, kuris vienaip ar kitaip nulėmė neveiksnumo, tvyrančios įtampos jausmą, o kartu prisidėjo prie bendro idėjinio ir kultūrinio gerbūvio vystymo.

D. Kolomyckio nuotr.

Lietuvoje skiriama daug dėmesio kvestionuoti trijų Baltijos sesių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – bendrą istoriją. Retsykiais gali pasirodyti, kad sąmoningai užmirštama bendra istorija su Lenkija, tad ši paroda kviečia per šiuolaikinį meną apmąstyti abiejų valstybių būvį.

Paroda „Laukiant kito atėjimo“ – nuotraukos, video, instaliacijos, objektai, garsas ir šviesa žadina kvestionuoti vietos, erdvės, laiko ir objekto santykį.

Paroda veiks „Šiuolaikinio meno centre“ iki spalio 18 dienos. Parodos lankymo laikas: Kasdien išskyrus pirmadienius 12 – 20 val.

D. Kolomyckio nuotr.

Naujas sezonas prasideda galerijų savaitgaliu

Šiuolaikinio meno parodų sezonas sostinėje pasipildys rugsėjo 6–9 dienomis vyksiančiu „Vilniaus galerijų savaitgaliu“. Renginys kvies į 27 galerijas ir meno erdves, kuriose – parodų atidarymai, susitikimai su menininkais, koncertai ir diskusijos.

Skirtingos parodos bus pristatytos ne tik konvencionaliose meno erdvėse sostinės centre, tačiau ir kvies į nestandartines erdves Naujoje Vilnioje ir Lentvaryje. Tai trečią kartą organizuojamas renginys, kuris jau tradiciškai kviečia permąstyti šiuolaikinio meno panoramą bei naujus meno reiškinius, vyraujančius procesus.

„Vilniaus galerijų savaitgalyje“ šiais metais tarp menininkų savo darbus pristatys Gintautas Trimakas, Andrius Erminas, Indrė Ercmonaitė, Beatričė Mockevičiūtė ir kiti. Savo duris atvers rezidencijų ir parodų erdvė „Rupert“, projektų erdvė „Studium P“, menininkų centras „Autarkia“. Susipažinti su detalia „Vilniaus galerijų savaitgalio“ programa galima čia: http://www.letmekoo.lt/vilniaus-galeriju-savaitgalio-18-programa/

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.