Kultūra

2018.08.31 12:24

Paveldosaugininkai sako nepakeitę pozicijos dėl Lukiškių aikštės projekto

Indrė Jurčenkaitė, 15min.lt, LRT.lt2018.08.31 12:24

Vilniaus miesto savivaldybės pagal pristatytą maketą planuojama statyti „Laisvės kalvelė“ nepažeis sostinės Lukiškių aikštės vertingosios savybės – lygaus reljefo, Kultūros paveldo departamento (KPD) poziciją citavo naujienų portalas 15min.lt. Tačiau čia pat KPD suskubo paneigti išsakytą poziciją, teigdamas, kad jo atsakymai buvo neteisingai interpretuoti.  

„Aikštės vertingoji savybė – lygus reljefas – būtų pažeistas, jei kalva būtų formuojama supilant gruntą. Pagal Jūsų pateiktą medžiagą (15min KPD pateikė Lukiškių aikštės memorialo skulptūrinio maketo sutartį – red. past.), maketas nepažeis šios vertingosios savybės (montuojama konstrukcija ant esamos dangos), tik galimai pažeis įrengtą naują aikštės dangą“, – atsakyme 15min rašo KPD vyriausioji specialistė, pavaduojanti vedėja Gerda Ožiūnaitė.

Visgi departamentas, anot jos, memorialo poveikį Lukiškių aikštės vertingosioms savybėms galės įvertinti tik tada, kai sulauks jo įrengimo bei vietos skulptūrai įrengti pakeitimo projekto.

Kol kas projektas su KPD derintas nebuvo.

Paneigė informaciją

KPD pabrėžė, kad informacija, išplatinta portale 15min.lt dėl KPD pozicijos apie Lukiškių aikštės memorialą „Laisvės kalvelė“ yra klaidinanti, nes Kultūros paveldo departamentas neva pakeitė poziciją.

Atsakyme pateikiama Kultūros paveldo departamento nuomonė tik apie memorialo dalies, tai yra, sienelės maketą, kaip laikinos konstrukcijos įtaką Lukiškių aikštės vertingajai savybei.

„Atkreipiame dėmesį jog jokia laikina konstrukcija (maketas) vertingosios savybės nepažeidžia, nes ji yra laikina, bet gali nuo savo svorio ar įrengimo pažeisti jau įrengtą dangą“, – rašoma departamento pranešime spaudai.

Skulptūrinis maketas kainavo 32 tūkst. eurų

Rugpjūčio 24 dieną Vilniaus miesto savivaldybė ir „Laisvės kalvelės“ projekto autorius skulptorius Andrius Labašauskas sudarė 32 tūkst. eurų vertės Lukiškių aikštės memorialo skulptūrinio maketo sutartį. Dabar, sulaukus finansavimo, kaip 15min teigė kūrėjas, bus galima pradėti gaminti memorialo bandinius, vėliau – rengti projektinį siūlymą ir derinti jį su suinteresuotomis institucijomis – tarp jų ir KPD.

Anksčiau departamento direktorės pavaduotojas Algimantas Degutis tvirtino, kad „Laisvės kalvelė“ keičia vertingąsias aikštės savybes – lygų reljefą.

A. Labašauskas minėtą teiginį užginčijo.

„Skulptūra yra mažoji architektūra ir, pagal statybų reglamentą, tai yra statinys. Statinys iš principo negali kažkokiai reljefo savybei – lygaus paviršiaus – prieštarauti, nes statula irgi yra statinys“, – pirmadienį 15min sakė jis.

A. Labašausko „Laisvės kalvelės“ projektas visuomenės ir komisijos balsais laimėjo Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro organizuotą Lukiškių aikštės memorialo konkursą. Dėl jo aplinkybių šiuo metu vyksta teisminis procesas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.