Kultūra

2018.08.25 18:30

Penkios knygos savaitgaliui: lietuvių autoriai, kurie maloniai nustebins

LRT.lt2018.08.25 18:30

Norintiems savaitgalį praleisti su knyga Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos rinkodaros koordinatorė Dalia Linkevičiūtė pataria rinktis lietuvių autorių kūrinius. Tarp rekomendacijų – Jaroslavo Melniko „Rojalio kambarys“, patekęs tarp geriausių lietuvių literatūros šimtmečio knygų, Aldonos Ruseckaitės romanas apie Vytautą Mačernį, skirtas mėgstantiems biografijas, ar Viktorijos Prėskienytės-Diawaros „Bėgimas į nežinią. Afrikietiški apsakymai“, parodantys nepagražintą svečią šalį.

Monikos Budinaitės romanas „Selfų slėnis“ paįvairins savaitgalio kelionę važiuojantiems traukiniais. Romane keturios, aktualios, lengvai susipynusios istorijos, puikiai aprašyti charakteriai –  kai kuriuose epizoduose galima atpažinti ne tik draugus ar pažįstamus, bet ir patį save. Kiekvienas socialiniuose tinkluose dalinasi gražaus, laimingo gyvenimo vaizdais, tarsi slėpdami, kad instagram „atvirukai“ turi ir antrąją pusę...

Laimė ateina ir praeina, motiniškas atsidavimas gali ir kankinti, svajonės apie pripažinimą ir sėkmę ne visada pildosi. Taip veikėjų virtualų ir tikrą gyvenimą autorė sujungia nematomais siūlais, kuriuos vienur vos timptelėjus, kitur prasideda griūtis. Romaną „Selfų slėnis“ tikrai prisiminsite kitą kartą retušuodami nuotraukas, kai norėsite jomis pasidalinti socialiniuose tinkluose.

Aldonos Ruseckaitės romanas apie poetą Vytautą Mačernį „Dūžtančios formos“ – biografines knygas mėgstantiems skaitytojams, kuriems nesvetimas meilės ilgesys. Žinoma, daugelis gali manyti, jog Vytauto Mačernio tragišką istoriją žino dar iš mokyklos vadovėlių, tačiau ji yra kiek kitokia.

Tai poeto gyvenimas, papasakotas jo sužadėtinės Bronės Vildžiūnaitės akimis. Moters, kuri išsaugojusi daugybę poeto meilės poezijos laiškų. Moters, kuri iki šiol stalčiuje saugo judviejų su Vytautu gautą leidimą tuoktis. Kaip tuomet gali netikėti amžina, negandoms ir laikui nepavaldžia meile? Puslapis po puslapio toji viltis ima tvenktis kambaryje, imi lentynoje žvalgytis V. Mačernio poezijos, kurios, rudeniui artėjant gal ir tetrūksta.

Po Jarosalvo Melniko knygos „Rojalio kambarys“ pirmojo leidimo praėjo jau beveik penkiolika metų, taigi naujajai skaitytojų kartai ši knyga nebus žinoma, nors aktualumo nepraradusi, galbūt net priešingai – šiemet „Rojalio kambarį“ skaitytojai išrinko viena iš geriausių lietuvių literatūros šimtmečio knygų.

Tai apsakymai, kuriuose autorius sugeba netikėtai ir meistriškai manipuliuoti laiku ir erdve – kas būtų, jei žmonės žinotų savo mirties datą? Arba pradėtų jaunėti, užuot senę? Kuo taptume ir kaip mus paveiktų, jei namuose pradėtų dingti kambariai? Aštuoni pasakojimai kuria atskirą labai paprastą, bet kartu ir neįtikėtiną istoriją – kas būtų, jei būtų?

Viktorijos Prėskienytės-Diawaros knyga „Bėgimas į nežinią. Afrikietiški apsakymai“ pulsuoja afrikietišku karščiu ir atveria mums nepagražintą šalį. Šios knygos žanras – grožinė literatūra, tačiau skaitydamas jauti nepažintojo Malio dvasią,  dažnai neįtikėtiną čia gyvenančių žmonių realybę. Egzotiškų pasakojimų mėgėjams turiningas savaitgalis su šia knyga – garantuotas.

Šios knygos stiprybė – jos autorė. Tvirta, kūrybiška, neseniai iš Malio į Lietuvą gyventi grįžusi moteris, kurios pačios gyvenimas vertas knygos. Nė nekvėpuodamas klausaisi pasakojamų istorijų, žaviesi drąsa, ryžtingumu, stiprybe.

Liutauro Degėsio knyga „Apatiniai gyvenimo drabužiai“ – tikras desertas kasdienos filosofams ir kritikams. Kritikams ta plačiąja prasme, tokiems – visko kritikams. Autorius taikliai, dažnai šmaikščiai o kartais ir ciniškai lipa ant kojos, atsuka veidrodį, baksteli, kur labiau skauda.

Tekstams negali pasiruošti, jie vienas po kito užklumpa iš pasalų. Kaip naujienos portaluose, kaip žinutės socialiniuose tinkluose. Bet nereikia išsigąsti, jūs taip pat galite kviesti autorių į žodžių dvikovą. Bet jau ne šį savaitgalį, gal kitą.

Parengė Virginija Sližauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.