Kultūra

2018.08.23 12:56

1988-ųjų mitingą Vingio parke įamžinęs fotografas: nežinojome, kuo baigsis diena

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.08.23 12:56

Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje atidaryta fotografo Leonardo Skirpsto paroda, skirta didžiausio Sąjūdžio mitingo Vilniaus Vingio parke 30-mečiui. Fotografas užfiksavo 1988 m. rugpjūčio 23 d. į Vingio parką susirinkusią minią žmonių ir tikina besidžiaugiantis, kad nuotraukas pavyko išsaugoti.

„Jei atvirai, kai išgirstu žodžius „Vingio parkas“, tai man asocijuojasi būtent su tuo mitingu prieš 30 metų. Dirbant žurnalistinį darbą yra tekę daugybėje mitingų dalyvauti, fotografuoti, bet tai – pats įspūdingiausias, įsimintiniausias, prasmingiausias mitingas“, – LRT TELEVIZIJAI sakė L. Skirpstas.

Pašnekovui labiausiai įsiminė žmonių skleista energija, nusiteikimas, šviesūs veidai ir plevenančios tautinės vėliavos, kurias buvo neįprasta matyti. 

„Buvo tokių akimirkų, kai nelabai norėjosi fotografuoti, nes klauseisi kalbų. O tos kalbos buvo įspūdingos, įsimintinos. Prisimenant tą laikotarpį prieš 30 metų, tai turėjome atsargiai kalbėti, atsargiai vartoti žodžius „laisvė“, „nepriklausomybė“. Viskas buvo įpinta, su potekste“, – pasakojo L. Skirpstas.

Fotografas prisipažįsta besigriaužiantis, kad nepakankamai daug pastangų įdėjo mitinge Vingio parke. 

„Aš užduoties neturėjau, atėjau į mitingą pasiklausyti, dalyvauti jame. Džiaugiuosi, kad pavyko užfiksuoti ir svarbiausia išsaugoti“, – sakė istorinių nuotraukų autorius.

1988-ųjų mitinge fotografas įamžino būsimą prezidentą Valdą Adamkų. Pasak pašnekovo, V. Adamkus istorinėje nuotraukoje užfiksuotas laikantis rankoje diktofoną, kuriuo įrašė mitinge sakytas kalbas, ir vėliau jas transliavo užsienio lietuviams Amerikoje.

Išsamiau – laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.