Kultūra

2018.08.23 10:47

Vilniaus geležinkelio stotyje – meninė instaliacija, skirta tremtiniams atminti

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.08.23 10:47

Ketvirtadienį Vilniaus geležinkelio stotyje bus atidaryta meninė instaliacija, skirta Lietuvos tremtiniams atminti.  Europos dieną stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti menininkė Monika Žaltauskaitė-Grašienė savo darbu, pavadinimu „Atminties uždanga“ kvies sustoti ir prisiminti skaudų istorijos etapą.

Pasak menininkės, skaudus tremtį menantis Lietuvos istorijos tarpsnis nėra gerai žinomas, todėl per asmenines tremtinių istorijas galima pristatyti visos tautos istoriją.

Interaktyvią tekstilininkės beveik metus kurtą instaliaciją sudaro dvi dalys: „Atminties audeklas“ ir garso takelis. Šis darbas nuo birželio 14-osios eksponuotas Kauno geležinkelio stotyje, dabar perkeltas į Vilnių.

Anot „Lietuvos geležinkelių“ atstovo Lino Baužio, tokie projektai laukiami stočių erdvėse. Čia menininkų darbus ir juose gvildenamas temas pamato žmonės, keliaujantys traukiniais. Vien Vilniaus traukinių stotis skaičiuoja, kad per metus čia apsilanko apie 2 milijonus žmonių.

„Atminties audeklo“ motyvas paimtas iš 2017 m. birželio 14-ąją upės slėnyje darytos fotografijos. Joje užfiksuotas lietuviškos pievos vaizdas smaliukių žydėjimo metą. Šalia 15 metrų ilgio ir 7 metrų aukščio audeklo skamba garso takelis, į kurį įrašyta aktorius Audriaus Čižinausko skaitomi ištremtų vyrų moterims, mylimosioms, rašyti laiškai, bus galima išgirsti ir trumpą motinos sūnui perskaitytą atviruką.

Telieka sustoti ir pasiklausyti. Autorė tiki, kad šis projektas paskatins žmones būti atviresnius, papasakoti savo istorijas, suteiks tvirtybės ir tikėjimo.

Šią instaliaciją ketinama eksponuoti tose Lietuvos stotyse, iš kurių sovietmečiu buvo tremiami žmonės. Nuo šio genocido nukentėjo ir daugelis mūsų kaimynių tautų, todėl autorės planuose instaliaciją perkelti ir į Latviją, Estiją, bei Lenkiją.

Plačiau – Simonos Stanapėdytės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.