Kultūra

2018.08.14 12:06

13 visuomeninių organizacijų reikalauja stabdyti Reformatų skvero atnaujinimo projektą

LRT.lt2018.08.14 12:06

Pirmadienį Vilniaus savivaldybei ir Aplinkos ministerijai buvo išsiųstas 13 visuomeninių organizacijų pasirašytas reikalavimas stabdyti Reformatų skvero atnaujinimo projekto vykdymą.

Taip pat reikalaujama sudaryti sąlygas užsakovui tinkamai suformuluoti užduotį ir išgryninti projekto užmojus diskutuojant viešai su įvairių sričių specialistais ir bendruomenėmis.

Rašte nurodoma, kad projekto rengimo proceso metu nebuvo paisoma Orhuso konvencijos (nesudarant sąlygų suinteresuotoms gyventojų grupėms bei specialistams įsitraukti į Reformatų parko projekto užduočių formavimą ir projekto rengimo eigą) bei UNESCO Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo apsaugos konvencijos gairių (UNESCO pasaulio paveldo centras nebuvo iš anksto informuotas apie pasaulio paveldo vietovėje Vilniaus istoriniame centre esančios reikšmingos vietos esminės kaitos projektą).

Tarp organizacijų – Vilniaus bendruomenių asociacija, Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis, Lietuvos pėsčiųjų asociacija, VšĮ Architektūros fondas, Lietuvos arboristikos centras, Lietuvos dailės istorikų draugija, skvero kaimynystėje įsikursiantis MO muziejus ir kiti.

Rugpjūčio 9 d. vykusio Re:formatų festivalio metu šimtai žmonių susirinko protestuoti prieš vienašališkai priimtą Vilniaus miesto savivaldybės sprendimą dėl Reformatų skvero atnaujinimo.

„Vilniaus savivaldybės paviešintas Reformatų skvero atnaujinimo projektas buvo parengtas be konkurso, neatlikus būtinų archeologinių tyrimų, taip pat neatlikus sociologinių tyrimų ir neišvysčius produktyvaus dialogo su visuomene. Projektas buvo plačiai paviešintas žiniasklaidoje tik 2018 birželio 29 d., jau pasirašius sutartį su rangovu“, – teigiama pranešime.

Liepos 30 d. buvo inicijuota piliečių apklausa Reformatų skvero atnaujinimo klausimu, kurią šiandien, kaip teigiama pranešime, yra atsakę virš 900 piliečių. 88 proc. apklaustųjų esą mano, kad skverą reikia atnaujinti. Virš 80 proc. apklaustųjų sutinka su savivaldybės sprendimu skvere pažymėti sovietmečiu sunaikintas reformatų kapines ir koplyčią, virš 70 proc. pritaria, kad skvere atsirastų paminklas Reformacijai. Tačiau 78 proc. apklaustųjų prieštarauja, kad skveras būtų aptvertas ir rakinamas nakčiai, 74 proc. nepritaria Vilniaus savivaldybės sprendimui visiškai sunaikinti devintojo dešimtmečio pradžioje sukurtas laiptuotas struktūras.

Taip pat, kaip rašoma pranešime, nesutampa požiūriai į augmenijos išsaugojimą: „Nuo projekto rengimo pradžios (2014 m.) planuota iškirsti 91 iš 275 medžių (24 jau pašalinti), o esamų krūmų ir vijoklių išsaugoti neketinta. Tačiau minėta apklausa rodo, kad 80 proc. žmonių su šiuo sprendimu nesutinka: 42 proc. apklaustųjų mano, kad svarbu išsaugoti esamas augmenijos ekosistemas, o 38 proc. apklaustųjų mano, kad krūmai ir žoliniai augalai nėra svarbūs, tačiau reikėtų išsaugoti visus brandžius ir sveikus medžius.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.