Naujienų srautas

Kultūra2018.08.07 20:42

Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui – laikrodžių interpretacijos

LRT.lt 2018.08.07 20:42

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui skirta paroda „Einantis laikas. 100 Lietuvos menininkų/100 laikrodžių“ iškeliauja į Vokietiją, Frankfurtą prie Maino. Parodos atidarymas vyks rugpjūčio 19 d. „Parisa Kind“ galerijoje, teigiama pranešime spaudai.

Dar 2017 metais gegužę šimtui įvairioms kartoms ir požiūriams į meną atstovaujantiems menininkams kuratoriai Aistė Gabrielė Černiūtė, Rūta Eidukaitytė ir Rimvidas Stankevičius įteikė po laikrodžio mechanizmą su vienodo dydžio (30 cm skersmens) ciferblatu, ant kurio pasiūlė laisvai interpretuoti šimtmečio, nepriklausomybės temas, atskleisti savo individualų stilių, sukurti laikrodį Lietuvai.

Meniškai apipavidalintas laikrodžio ciferblatas ar korpusas nėra naujovė Lietuvos dailėje. Dar praeitame šimtmetyje šiuos prietaisus kaip paveikslinius paviršius yra naudoję tokie meistrai kaip Algirdas ir Klaudijus Petruliai, Jūratė Mykolaitytė, Raimundas Sližys ar Mindaugas Skudutis ir kt. Toks nedidelis formatas yra mėgstamas platesnės, parodas lankančios visuomenės.

Šiame projekte labiau koncentruotasi (turint įvairių „ideologijų“, netgi skirtingų medijų menininkų skalę ir pačią įpareigojančią temą) į simbolinę laikrodžio, kaip laiką skaičiuojančio mechanizmo teikiamą prasmę. Per šį šimtmetį Lietuvos dailės istorijoje vyko neįtikėtinų permainų, stilių kaitų.

Bet kuris iš šimto laikrodžių veikia kaip vizitinė kūrėjo kortelė (menininkams buvo suteikta laisvė interpretuoti apskritą plokštelę ir rodykles), o jų visuma – tai bandymas aprėpti platų ir įvairialypį meno lauką. Kartu tai metaforiškas kalbėjimas apie Lietuvos valstybės šimtmetį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi