Naujienų srautas

Kultūra2018.07.30 15:08

Rokiškio rajono miestelių bendruomenės nesutaria dėl istorinio varpo saugojimo vietos

Rokiškio rajono Kriaunų ir Obelių miestelių bendruomenės nepasidalija varpo, iki šiol kabėjusio Kriaunų bažnyčios varpinėje. Mokslininkams nustačius, kad varpas – vertingas, jis buvo išvežtas į muziejų Obeliuose.

Šiam varpui buvo patikėta svarbi misija – jo dūžiais per iškilmingą šimtmečio koncertą Operos ir baleto teatre buvo pagerbiama Lietuva. Tuomet niekas neįtarė, kad seniausias Baltijos šalyse varpas grąžintas į Obelių muziejų supriešins dviejų miestelių bendruomenes.

Obelių laisvės kovų ir istorijos muziejaus įkūrėjas Andrius Dručkus sako, kad paimtas iš Kriaunų bažnyčios varpas turi būti muziejuje: „Mes su juo skambiname didžiųjų švenčių metu.“

„Obeliuose varpai yra, o jis savo vietoje turi būti. Jeigu iš ten nukėlė, turi nuvežti ir atiduoti“, – mano Obelių gyventoja.

Iš Kriaunų bažnyčios varpinės varpą nukabino ir į Obelius atvežė parapijos klebonas. Esą Kriaunuose varpui – nesaugu.

„Pradėjo tą varpą naudoti norėjo savo tikslams. Reikėjo įkelti į Rokiškio varpinę, tada, kadangi bendruomenėje niekas man nepadėjo, aš turėjau apsaugoti ir laikinai padėti saugot į muziejų“, – paaiškina Obelių parapijos klebonas Laimonas Nedveckas.

Kriaunų bendruomenė piktinasi, kodėl klebonas varpo negrąžina. „Jis turi Kriaunų varpinę, jo ten namai ir jis ten turi skambėti. Jo skambėjimas kaip tik ir suvienytų ir kriauniečius, ir visas kitas puses“, – dėsto Kriaunų bendruomenės narė Audronė Telšinskienė.

„Signalizacija yra, pasirūpinta grotomis, mes pačios gyvename nuo čia labai netoli, labai viską girdime, tiksliau esame priverstos girdėti. Jam yra saugu“, – aiškina Kriaunų muziejaus vedėja Violė Apuokienė.

Rajono meras teigia, kad varpas – ne savivaldybės turtas ir kur jam būti, turi spręsti bažnyčia. „Galime kalbėtis ir su vyskupu, kad investuotų ir sutvarkytų. Kad tai būtų gyvas varpas ir jis būtų saugus. Bet šiaip tai būtų kvailystė, mes investavome į muziejaus apsaugą, dabar vėl kaip kitaip kalbame, kad kitur reikia investuoti“, – kalba Rokiškio rajono meras Antanas Vagonis.

Panevėžio vyskupas sako, kad tinkamiausia varpo saugojimo vieta, sutvarkius varpinės stogą ir įvedus signalizaciją, yra Kriaunų bažnyčia. Tačiau kas varpinės remontui skirs lėšų ir ją sutvarkys, kol kas neaišku.

Plačiau – Skirmanto Pabedinsko ir Zinaidos Paškevičienės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi