Naujienų srautas

Kultūra2018.07.28 16:56

Žirmūnai – blokinių namų muziejus po atviru dangumi

Blokinių namų muziejus po atviru dangumi – taip viename leidinyje apie Vilniaus mikrorajonus pristatomi Žirmūnai. Žirmūnai – tai Vilniaus mikrorajonas dešiniajame Neries krante, į šiaurę nuo miesto centro. Kadaise dabartinių Žirmūnų teritorijoje buvę keli kaimeliai: Leoniškės, Kazliškės, Šeimyniškės ir Pašeimyniškės. XVIII a. pabaigoje kaimai sunykę.

„Būtent XVII a., kur dabar yra Tuskulėnų rimties parkas, buvo dvaras, jį statė pats Žygimantas Augustas, ir pats dvaras šaltiniuose vadinamas Derevnicva. Toks kaip naminis ūkis, jo tikslas aprūpinti daržovėmis, maistu karaliaus pilį. Baudžiauninkai ir tie nelaisvi žmonės, kurie dirbo tame dvare, buvo vadinami šeimyna, vieta, kur jie gyveno, Šeimyniškėmis, taip turime Šeimyniškes.

To dvaro istorija ganėtinai paini, vienu metu XVII a. dvaro teritorija padalinta į dvi dalis, viena dvaro dalis sunyko, o iš kitos, kas yra likę, tai – Tuskulėnų dvaras“, – pasakojo Vilniaus apskr. A. Mickevičiaus viešosios bibliotekos darbuotoja Edita Sėdaitytė.

Dabartinis Žirmūnų rajono vaizdas pradėjo formuotis 1962-1964 m. 7 dešimtmečio pradžioje Žirmūnuose buvo tik kelios gatvelės su mediniais namais. 1962 m. jų vietoje, 127 hektarų plote, buvo suplanuoti trys sąlyginius vardus D-10, D-18 ir D-25 gavę mikrorajonai, vėliau pavadinti bendru Žirmūnų vardu.

Žirmūnų mikrorajono statybai buvo skirtas dešinysis Neries krantas prieš Antakalnį. Rajoną iki 1965 m. numatyta užstatyti penkių, devynių ir dvylikos aukštų gyvenamaisiais namais. Šio mikrorajono autoriams, keturiems architektams, 1968 m. buvo įteikta TSRS valstybinė premija – tuo metu ji pakėlė Lietuvos architektų prestižą.

Prie restorano „Žirmūnai“ 1970 m. buvo pastatyta Kazio Kisielio skulptūra „Džiaugsmas“. Dalis šios skulptūros buvo suniokota ir dingusi, bet šiemet ji restauruota.

Išsamiau – Simonos Stanapėdytės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi